Kellner, Babiš, ale kdo dál? Projděte si nový žebříček nejbohatších Čechů

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 6. 10. 2017 10:39
Majetek nejbohatšího Čecha za rok vyrostl o 55 miliard korun. Na konec první desítky spadl Zdeněk Bakala. Projděte si žebříček časopisu Forbes. Souhrnné jmění 70 nejúspěšnějších českých podnikatelů poprvé v historii překonalo hranici bilionu korun, činilo 1,039 bilionu.
Nejbohatší Čech na fotce z roku 2010.
Nejbohatší Čech na fotce z roku 2010. | Foto: ČTK

Praha - Petr Kellner, Andrej Babiš a Radovan Vítek. To jsou aktuálně tři nejbohatší Češi podle žebříčku, který zveřejnil časopis Forbes.

Petr Kellner má podle něho majetek v hodnotě 310 miliard korun. "Jeho jmění rostlo díky úspěšnému rozvoji splátkového byznysu skupiny Home Credit v Asii, především v Číně," uvádí k majiteli investiční skupiny PPF časopis Forbes. Před rokem Forbes majetek Kellnera odhadl na 255 miliard.

I druhý v pořadí Andrej Babiš si výrazně polepšil. Majetek bývalého ministra financí a horkého kandidáta na příštího premiéra za rok vzrostl o 18 miliard na 88 miliard korun. "Jeho zemědělsko-potravinářský Agrofert je sice aktuálně zaparkovaný ve dvou svěřeneckých fondech, Babiš ale zůstává jediným příjemcem z nich plynoucích benefitů, proto ho dále řadíme mezi tuzemské miliardáře," zdůvodňuje Forbes.

Třetím nejbohatším Čechem je realitní magnát Radovan Vítek (57 mld. Kč), který letos jen těsně předběhl Karla Komárka (55 mld. Kč), jemuž se daří rozvíjet loterijní skupinu Sazka Group napříč evropským trhem.

"Dále už se desítka nejbohatších meziročně hodně proměnila. Především do ní přibyli zakladatelé softwarové firmy Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš, jejichž jmění odhadujeme na 21 miliard korun díky významnému nárůstu ziskovosti měřeno přes ukazatel EBITDA," uvádí Forbes.

Jak Forbes počítá?

Vychází z otevřených zdrojů, jako jsou výroční zprávy a dokumenty v obchodním rejstříku, sleduje tržby, ziskovost a odečítá dluhy či přičítá volné peníze. Časopis sleduje také to, jak se oboru daří v celosvětovém kontextu, jak se vyvíjejí tržby a ziskovost dané firmy v čase a jaké nové chystá. Pokud je vše prokazatelné, přičítá také významné soukromé investice do nemovitostí, akcií, drahých kovů, či letadel.

Vedle toho sleduje proběhlé transakce na trhu a ocenění podobných společností na burzách. "A ty v posledních letech rostou s tím, jak jsou levné peníze, nízké úroky a tím pádem méně zajímavých investičních alternativ. I proto například letos Agrofert Andreje Babiše ceníme výše než před rokem, ačkoli jeho provozní výsledky velmi mírně poklesly," uvádí k metodice Forbes.

Meziročně si polepšili také Daniel Křetínský, spolumajitel Energetického a průmyslového holdingu a také majitel pražské fotbalové Sparty, více než v loňském roce má také vládce skupiny Penta Investments Marek Dospiva.

"Naopak bývalého uhlobarona Zdeňka Bakalu kvůli neprůhlednosti jeho aktuálních investic diskontujeme na 18 miliard korun," uvádí Forbes. Bakala, kterému patří i vydavatel on-line deníku Aktuálně.cz, byl před rokem sedmý s 20 miliardami.

Pro letošek Forbes do svého žebříčku 70 nejúspěšnějších byznysmenů zařadil 11 nováčků. Mezi nimi například dlouholetého investora a hlavního vlastníka brněnské skupiny Jet Investments, která se specializuje na kupování, spravování a prodávání průmyslových firem, a zároveň mecenáše moderního umění Igora Faita (2,5 mld. Kč).

"Nechybí také ústecký podnikatel Aleš Graf (2,9 mld. Kč), jenž začínal s obchodem se spotřební elektronikou a dnes kontroluje Centropol. Mezi dalšími nováčky je Pavel Hubáček (7 mld. Kč), který dávno přerostl rodnou Hanou a dnes buduje banku Creditas, krom toho jeho skupina Unicapital investuje do energetiky, nemovitostí, zemědělství a zdravotnictví," přidává další jména Forbes.

Souhrnné jmění 70 nejúspěšnějších českých podnikatelů poprvé v historii překonalo hranici bilionu korun, podle aktuálních dat Forbesu činí 1,039 bilionu korun.

Deset nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes

Pořadí a jméno Majetek v miliardách Kč Hlavní firma Obor podnikání
1. Petr Kellner 310 PPF Finance, telekomunikace
2. Andrej Babiš 88 Agrofert Potravinářství, zemědělství, chemie
3. Radovan Vítek 57 CPI Property Group Reality
4. Karel Komárek 55 KKCG Energetika, loterie
5. Daniel Křetínský 50 EPH Energetika, průmysl
6. Pavel Tykač 31 Czech Coal Energetika
7. - 8. Eduard Kučera 21 Avast Software
7. - 8. Pavel Baudiš 21 Avast Software
9. Marek Dospiva 20,7 Penta Investment Finance, průmysl, farmacie
10. Zdeněk Bakala 18 LBM Investice
 

Právě se děje

před 20 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy