Kdo vydělá na volbách: Vládní strany jsou v minusu, trollové vysáli ze státu milion

ČTK Ondřej Neufus ČTK, Ondřej Neufus
29. 5. 2019 9:39
Vítězství ve volbách se stranám nutně nemusí vyplatit. Zářným příkladem je hnutí ANO, které za propagaci své strany před volbami do Evropského parlamentu utratilo 35 milionů korun. Za 21 procent získaných hlasů a šest obsazených mandátů se jim však z české státní kasy vrátí "pouhých" 15 milionů.
Momentky z celostátního fóra pirátů v Táboře
Momentky z celostátního fóra pirátů v Táboře | Foto: Iva Studená

Politické subjekty, které ve volbách do Evropského parlamentu získaly hlasy alespoň jednoho procenta voličů, dostanou od státu na úhradu volebních nákladů 30 korun za každý hlas.

Hnutí ANO, které volby vyhrálo a obsadilo šest mandátů v europarlamentu, musí na volby doplácet zhruba dvacet milionů korun. Volby vyšly draho také vládní ČSSD, která za 93 tisíc hlasů (téměř čtyři procenta) dostane přes 2,8 milionu korun. Nejen že sociální demokraté do Bruselu svého zástupce nevyšlou, na svou kampaň podle předvolebních diskusí vyčlenili 11 milionů korun a doufali v zisk alespoň sedmi procent.

Jsou ovšem strany, kterým se volby vyplatily. Přemluvit jednoho voliče za méně než třicet korun se podařilo například opozičním pirátům. Ti na kampaň utratili podle dostupných informací šest milionů korun. Od svých podporovatelů navíc strana před volbami vybrala v rámci crowdfundingové kampaně přes 588 tisíc.

V černých číslech skončí zřejmě i pokladna občanských demokratů. Ti na volby podle svých deklarací vyčlenili deset milionů, ze státní kasy se jim vrátí 10,3 milionu korun.

Husarský kousek se ovšem povedl formaci "ANO, vytrollíme europarlament". Tato recesistická strana získala ve volbách 1,56 procenta hlasů a skončila tak devátá nejsilnější v zemi. Od státu má nárok na více než 1,11 milionu korun. V děkovném tweetu strana vyjádřila zklamání, že neobsadila osm mandátů, jak si předsevzala. Cenu kampaně zatím nezveřejnila.

Přehled peněz, které získají politické subjekty za hlasy:

Strana Procenta Hlasy Peníze za hlasy
ANO 21,18 502 343 15 070 290 korun
ODS 14,54 344 885 10 346 550 korun
Piráti 13,95 330 844 9 925 320 korun
STAN/TOP 09 11,65 276 220 8 286 600 korun
SPD 9,14 216 718 6 501 540 korun
KDU-ČSL 7,24 171 723 5 151 690 korun
KSČM 6,94 164 624 4 938 720 korun
ČSSD 3,95 93 664 2 809 920 korun
Hlas 2,38 56 449 1 693 470 korun
EU TROLL 1,56 37 046 1 111 380 korun

Za úspěchem hnutí mohlo stát jméno podobné vítězi voleb. "Všimli si, že pod číslem šest, tedy pod nižším číslem, než máme my, je jiná strana, která má v názvu slovo ANO. Jak si procházejí těmi lístky, první, co vidí, je tohle. Až pak si přečtou jména na kandidátce a zjistí, že my máme až číslo třicet," říká o možném způsobu hlasování europoslankyně a lídr kandidátky ANO Dita Charanzová.

Každá z 39 stran a hnutí, které kandidovaly do europarlamentu, musela v rámci registrace uhradit poplatek 15 tisíc korun. Tuto částku nezaplatila Moravská a Slezská pirátská strana, a tak byla, podobně jako před pěti lety Československá strana socialistická, ze seznamu vyřazena. Kromě tohoto poplatku tak zřejmě satiristickému hnutí s kampaní nevznikly žádné náklady. Stranu totiž výlučně propagovala na sociálních sítích a v předvolebních debatách.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy