Kdo vydělá na volbách: Vládní strany jsou v minusu, trollové vysáli ze státu milion

ČTK Ondřej Neufus ČTK, Ondřej Neufus
29. 5. 2019 9:39
Vítězství ve volbách se stranám nutně nemusí vyplatit. Zářným příkladem je hnutí ANO, které za propagaci své strany před volbami do Evropského parlamentu utratilo 35 milionů korun. Za 21 procent získaných hlasů a šest obsazených mandátů se jim však z české státní kasy vrátí "pouhých" 15 milionů.
Momentky z celostátního fóra pirátů v Táboře
Momentky z celostátního fóra pirátů v Táboře | Foto: Iva Studená

Politické subjekty, které ve volbách do Evropského parlamentu získaly hlasy alespoň jednoho procenta voličů, dostanou od státu na úhradu volebních nákladů 30 korun za každý hlas.

Hnutí ANO, které volby vyhrálo a obsadilo šest mandátů v europarlamentu, musí na volby doplácet zhruba dvacet milionů korun. Volby vyšly draho také vládní ČSSD, která za 93 tisíc hlasů (téměř čtyři procenta) dostane přes 2,8 milionu korun. Nejen že sociální demokraté do Bruselu svého zástupce nevyšlou, na svou kampaň podle předvolebních diskusí vyčlenili 11 milionů korun a doufali v zisk alespoň sedmi procent.

Jsou ovšem strany, kterým se volby vyplatily. Přemluvit jednoho voliče za méně než třicet korun se podařilo například opozičním pirátům. Ti na kampaň utratili podle dostupných informací šest milionů korun. Od svých podporovatelů navíc strana před volbami vybrala v rámci crowdfundingové kampaně přes 588 tisíc.

V černých číslech skončí zřejmě i pokladna občanských demokratů. Ti na volby podle svých deklarací vyčlenili deset milionů, ze státní kasy se jim vrátí 10,3 milionu korun.

Husarský kousek se ovšem povedl formaci "ANO, vytrollíme europarlament". Tato recesistická strana získala ve volbách 1,56 procenta hlasů a skončila tak devátá nejsilnější v zemi. Od státu má nárok na více než 1,11 milionu korun. V děkovném tweetu strana vyjádřila zklamání, že neobsadila osm mandátů, jak si předsevzala. Cenu kampaně zatím nezveřejnila.

Přehled peněz, které získají politické subjekty za hlasy:

Strana Procenta Hlasy Peníze za hlasy
ANO 21,18 502 343 15 070 290 korun
ODS 14,54 344 885 10 346 550 korun
Piráti 13,95 330 844 9 925 320 korun
STAN/TOP 09 11,65 276 220 8 286 600 korun
SPD 9,14 216 718 6 501 540 korun
KDU-ČSL 7,24 171 723 5 151 690 korun
KSČM 6,94 164 624 4 938 720 korun
ČSSD 3,95 93 664 2 809 920 korun
Hlas 2,38 56 449 1 693 470 korun
EU TROLL 1,56 37 046 1 111 380 korun

Za úspěchem hnutí mohlo stát jméno podobné vítězi voleb. "Všimli si, že pod číslem šest, tedy pod nižším číslem, než máme my, je jiná strana, která má v názvu slovo ANO. Jak si procházejí těmi lístky, první, co vidí, je tohle. Až pak si přečtou jména na kandidátce a zjistí, že my máme až číslo třicet," říká o možném způsobu hlasování europoslankyně a lídr kandidátky ANO Dita Charanzová.

Každá z 39 stran a hnutí, které kandidovaly do europarlamentu, musela v rámci registrace uhradit poplatek 15 tisíc korun. Tuto částku nezaplatila Moravská a Slezská pirátská strana, a tak byla, podobně jako před pěti lety Československá strana socialistická, ze seznamu vyřazena. Kromě tohoto poplatku tak zřejmě satiristickému hnutí s kampaní nevznikly žádné náklady. Stranu totiž výlučně propagovala na sociálních sítích a v předvolebních debatách.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy