Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Žijete od výplaty k výplatě? Máme pro vás tipy, jak bezbolestně ušetřit

Zuzana Kohoutová, komerční článek
23. 11. 2017 11:50
Máte rodinný rozpočet napnutý a každý měsíc toužebně čekáte, až dorazí výplata na účet? Rádi byste si ušetřili nějaké peníze na horší časy, ale nemůžete se k tomu přinutit? Když se budete držet našich rad, zjistíte, že to není zas až tak složité. Důležité je hlavně vydržet.
Jak správně hospodařit s penězi, abyste s nimi vyšli a ještě vám zbylo? Sledujte druhý díl komerčního pořadu Peníze v pohodě | Video: Partners

Finanční odborníci se shodují, že je ideální odkládat si stranou přibližně třetinu svého příjmu. Zdá se vám to hodně? Naprosto nedostižná částka? Nebojte se, začněte s málem, dejme tomu desetinou měsíčního příjmu a postupně můžete přidávat. Každá koruna se totiž počítá.

Kde ale rezervy najít? Neutrácet tolik, napadne asi leckoho z vás. Jenže, jíst se musí, bydlení také něco stojí a děti a koníčky a zábava a … A zase jsme na konci měsíce na nule. Ukážeme vám, že i na běžných věcech se dá ušetřit, když na to půjdete chytře.

První tip - spočítejte si všechno, za co utratíte

"Jestliže se svým příjmem nevycházíte, zkuste si udělat takzvanou měsíční finanční bilanci, tedy přehled příjmů a výdajů. A opravdu všech. Uvidíte, že vás překvapí, jak se některé drobné výdaje dokážou nasčítat do pořádné sumy," říká Helena Vejdělková, finanční poradkyně společnosti Partners. Budete se divit, ale vaše peníze vám utíkají na místech, kde byste to vůbec nečekali. Počítání vám mohou usnadnit třeba různé aplikace do mobilních telefonů, které zvládnou zaznamenat každý váš výdaj, ať už je to útrata v kavárně, nové boty či jen rohlík ke svačině. A když budete mít přehled o tom, jak s penězi vycházíte, udělali jste první krok k úspěšnému vytvoření rezervy pro strýčka příhodu. Pravděpodobně totiž zjistíte, že mnohé útraty byly úplně zbytečně, případně jste mohli tu danou věc někde pořídit levněji.

Druhý tip - plňte si své sny

Šetřit jen tak zbůhdarma asi nikoho bavit nebude. To si raději zajde do cukrárny, nebo na fotbal. Proto než začnete, stanovte si nějaký konkrétní cíl. "Sami si určete, na co byste chtěli peníze našetřit. Každý to má jinak, někoho motivuje zaplacení řidičáku, jiný bude chtít dopřát svým dětem soukromou školu, další zatouží po jazykovém kurzu, studiu MBA, exotické dovolené… Případným cílem může být i rezerva třeba na půl roku života bez práce," uvádí příklady Helena Vejdělková. Když budete vědět proč spořit, budou se vám peníze odkládat snáze.

Helena Vejdělková
Autor fotografie: Partners

Helena Vejdělková

Ve finančním poradenství působí téměř 10 let. začínala jako finanční poradkyně společnosti Partners. V roce 2014 otevřela v Hradci Králové vlastní bankovní a poradenskou pobočku Partners market, franšízu, kde si lidé vyřídí všechny své finance pod jednou střechou.

Třetí tip - za každou útratu dejte část ceny stranou

Ušijte si na sebe bič. Za každou koupenou věc, která vám nic nevydělá, uložte poměrnou část na horší časy. "Když si třeba pořídíte nový mobil, nebo kávovar, tedy věc, kterou tak nutně nepotřebujete, odložte si jednorázově desetinu z pořizovací ceny na spořicí účet, případně do investic, pokud se jedná o věc dražší," radí Helena Vejdělková. Bude-li vás tak například nová televize stát 15 tisíc korun, dejte si na spoření 15 stovek. Poměrnou část si určete sami, může to být i méně, ale snažte se tento způsob spoření dodržovat. Hned budete svému vysněnému cíli blíž.

Další možností, jak šetřit nenásilně, je vysypat každý den drobné, které zbyly z nákupů, do prasátka. Uvidíte, že to za měsíc pár stokorun udělá.

Čtvrtý tip - zkontrolujte si všechny účty a smlouvy

Možná se budete divit, ale ušetřit se dá hodně i na finančních produktech, které už máte. Co třeba běžný účet u banky? Neplatíte zbytečně moc poplatků? Dnes už se dá pořídit účet téměř zadarmo a ušetřit byť i jen stokorunu měsíčně určitě stojí za změnu banky. A co další finanční produkty? Máte hypotéku, pojištění bytu, životní pojistku, penzijní spoření? Určitě také minimálně povinné ručení na auto a možná zde platíte zbytečně moc. Finanční produkty se neustále vyvíjejí a vylepšují. Tady určitě stojí za to poradit se s finančním profíkem. On vám pomůže smlouvy zaktualizovat, takže nejenom, že budete mít nové výhodnější produkty, ale nakonec i ušetříte řádově stokoruny měsíčně. A co pravidelné poplatky u půjček? I tady máme pro vás radu. Pokud máte úvěrů více, je možné je takzvaně zkonsolidovat do jednoho, takže ve finále na vás čekají poplatky jen jedny a třeba také lepší úrok.

"A určitě nemusím připomínat, abyste takto ušetřené peníze odesílali na spoření. Nebo alespoň část a za tu druhou si dopřejte třeba nějakou odměnu, která vám udělá radost a dodá motivaci k dalšímu spoření," dodává Helena Vejdělková.

Pátý tip - nepodléhejte nákupní horečce

Vánoce jsou za dveřmi a pro mnohé znamenají pořádný zářez do rodinného rozpočtu. Nechceme vám kazit radost z nakupování, ale i dárky můžete pořizovat chytře. Pro rozzářené dětské oči jsme ochotni udělat cokoli, jenže mnoho hraček děti nepotěší, stejně si nakonec vyberou jednu. Zvažte tedy koupit jen jednu věc, ideálně takovou, kterou si přejí, a část peněz jim uložit. "Vydáte sice stejně jako minulé roky, ale částka, kterou dáte na spoření, bude dál vydělávat. Ať už to bude ve stavením spoření, podílových fondech či penzijním spoření. Když to tak budete dělat každý rok nejenom o Vánocích, ale i o narozeninách či jiných příležitostech k obdarování, budou mít děti zajištěné třeba studium v zahraničí či startovné do dospělého života," připomíná Helena Vejdělková. A podobně to můžete dělat i s dárky pro ostatní příbuzné. Ti pak zase ocení třeba příspěvek na hezkou dovolenou, lázně či vzdělávací kurz. Jde pouze o změnu myšlení.

Pomocí těchto tipů můžete ušetřit každý měsíc klidně i tisíc korun a vlastně se nemusíte nijak omezovat. A ještě jedna rada na konec. Nenechávejte ušetřené peníze doma či na běžném účtu. Tam vám nic nevydělají a daleko více ponoukají ke zbytečným útratám. Peníze pošlete rozmnožit do stavebního spoření, spoření na penzi či je investujte do podílových fondů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy