Odboráři hutí ArcelorMittal píší do Bruselu: Hrozí, že nás nový majitel vytuneluje

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2018 12:16
Po setkání se zástupci budoucího investora mají odboráři podle svých slov vážné důvody se domnívat, že plánovaný prodej nesplňuje podmínky Evropské komise o dlouhodobé udržitelnosti a vytváření silné konkurence.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Odborové organizace v hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) poslaly Evropské komisi námitky proti prodeji ostravského podniku firmě Liberty House. Domnívají se, že by prodej huť trvale a nezvratně poškodil. Za odboráře AMO to dnes sdělila předsedkyně Odborové organizace Ostravská huť Alena Sobolová.

"Domníváme se, že při prodeji již dochází a ještě dojde k poškození ostravské hutě skupinou ArcelorMittal v rozsahu srovnatelném s tunelováním OKD," uvedla Sobolová.

Po setkání se zástupci budoucího investora podle ní odboráři mají vážné důvody se domnívat, že plánovaný prodej nesplňuje podmínky Evropské komise o dlouhodobé udržitelnosti a vytváření silné konkurence. "Námitky jsme již zaslali určenému kontrolnímu správci ze společnosti Grand Thorton a také přímo Evropské komisi," uvedla Sobolová.

Společnost Liberty House nemá podle odborářů zájem ostravskou huť rozvíjet. "Dle informací generálního ředitele Liberty Steel Johna Boltona není žádný závazek týkající se investic do ostravské hutě součástí kupní smlouvy. Firma Liberty House nemá žádné plány do naší firmy investovat a uvedla nám, že strategie pro Ostravu je využívat stávající zařízení a být nízkonákladovým dodavatelem v regionu," uvedli odboráři v dopise EK.

Odboráři AMO tvrdí, že Liberty má obtíže s financováním svých předcházejících investic. "Společnost Liberty House nedisponuje dostatečnými finančními zdroji, aby udržela jednotku životaschopnou," uvedli odboráři.

Liberty House podle nich navíc nemá zájem o energetiku, která je klíčovým zařízením huti, a chce být do budoucna závislá na skupině ArcelorMittal, protože dřívější závod Energetika (dnes TAMEH Czech) není součástí prodeje. "Toto potvrdil i generální ředitel Liberty Steel John Bolton, který uvedl, že kupovaný balíček je již pro Liberty House tak velký, že nejsou schopni energetiku koupit," napsali odboráři.

S oznámením prodeje byla podle nich zastavena investice, která spočívala v přesunu zánovní kontidrátové trati ze Španělska do Ostravy.

"Na dotaz, jak chce Liberty řešit modernizaci zastaralé ocelárny, jsme nedostali žádnou konkrétní odpověď," napsali odboráři. Uvedli, že je strategie Liberty House vede k domněnkám, že se jedná o dohodu s ArcelorMittalem, že mu nebudou ve strategickém regionu střední Evropy vytvářet konkurenci v oblasti výrobků s vyšší přidanou hodnotou.

Odboráři žádají, aby kupní smlouva obsahovala garance nesnižování objemu výroby, garance týkající se dalších investic do výrobních technologií a zachování obdobné úrovně zaměstnanosti po dobu minimálně pěti let. Podnik má nyní zhruba 6000, i s dceřinými firmami téměř 7000 zaměstnanců.

Skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmí Mittala ostravskou huť prodává, protože chce koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Podle podmínek Evropské komise se musí některých podniků zbavit, aby neměl příliš velký podíl na evropském trhu.

ArcelorMittal tento měsíc oznámil, že novým vlastníkem ostravského podniku by se měla stát britská firma Liberty House patřící do indické skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance indického podnikatele Sandžíva Gupty. Podmínkou pro uzavření transakce je dokončení akvizice huti Ilva, schválení kupce Evropskou komisí a projednání s místními odborovými organizacemi a Evropskou odborovou radou ArcelorMittal.

 

Právě se děje

Další zprávy