Praha - Celkové ztráty u českých průmyslových firem se v důsledku sankcí mezi Ruskem a EU mohou v krátkodobém horizontu pohybovat v řádech desítek miliard korun. V dlouhodobém horizontu pak až v řádech stovek miliard.
Vyplývá to z výsledků ankety, kterou mezi českými firmami provedl Svaz průmyslu a dopravy.
"Vyčíslit celkové ztráty je velmi obtížné. Škody budou pravděpodobně narůstat postupně a pro samotné firmy je těžké je přesněji kvantifikovat. Jen podle odhadu, vycházejícího z podkladů necelé stovky firem, z nichž přibližně čtvrtina ještě nedokázala dopady vyhodnotit, vyšla částka přímých dopadů na zhruba deset miliard korun," uvádí svaz.
Může nás nahradit Asie
V případě, že by dané firmy přišly o zakázky na ruském trhu a v dlouhodobějším horizontu by musely tento trh opustit, by se ztráty podle průzkumu svazu pohybovaly o řád výše. Některé firmy uvádějí, že by taková situace mohla pro ně být likvidační.
Anketa ukázala, že určité dopady by sankce mohly mít na exporty firem do Ruska přes odběratele v západní Evropě. Zhruba sedmdesát firem nedokázalo odhadnout tyto nepřímé dopady, či nevidí žádné negativní důsledky. Třicet procent zbývajících respondentů odhadlo celkové nepřímé důsledky na částku zhruba 5,5 miliardy korun.
"Řada českých firem působí v Rusku v pozici generálních dodavatelů, což se jim většinou v jiných zemích nedaří, a také jsou s tím spojené závazky vůči dodavatelům, které budou muset splnit. Naše dodávky mohou být v budoucnu definitivně nahrazeny především výrobky z Asie, případně z jiných zemí," varuje Svaz průmyslu.
Mezi nejvíce postižená odvětví průmyslu patří podle odpovědí exportérů strojírenství, energetika, chemický a petrochemický průmysl nebo technologie pro zemědělství a potravinářství. V oblasti strojírenství jde mimo jiné o výrobu CNC obráběcích center, zvedací zařízení pro metalurgický průmysl, dopravní prostředky či výrobu strojů a zařízení pro těžbu a úpravu nerostných surovin.
Vládní skupina je optimističtější
Jiné odhady dopadů jsou zatím podstatně nižší. Podle údajů vládní pracovní skupiny pro monitorování dopadu sankcí byl loni objem českého vývozu strojírenského zboží postiženého sankcemi 2,1 miliardy korun.
Toto číslo ale představuje podle předsedy skupiny Tomáše Prouzy dopad sankcí v situaci, kdy by české strojírenské firmy nedokázaly najít žádné alternativní odbytiště pro své výrobky. "Reálný dopad bude nižší," říká.
___________________________________________________
Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!