Unie zmírní dopady sankcí, přispěje i na okurky a rajčata

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 18. 8. 2014 13:00
Podpora má směřovat k zemědělcům, které nejvíce zasáhnou ruské sankce. Evropská komise vyčlenila pro zemědělce více než 100 milionů eur.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ahold Slovakia

Brusel - Evropští pěstitelé ovoce a zeleniny, kteří ztratili přístup na ruský trh, se dočkají kompenzace. Evropská komise v pondělí představila "záchranný plán" určený právě pro ně.

Na podporu zemědělců vyčlenila celkem 125 milionů eur, farmáři mají získat peníze jednak za nesklizenou úrodu, dále pak za potraviny, které budou muset rozdat. Opatření trvají ode dneška do konce listopadu.

Na pomoc Unie mají nárok dodavatelé rajčat, mrkví, zelí, paprik, květáku, salátových i nakládaných okurek, hub, jablek, hrušek, hroznového vína a kiwi. "Tyto výrobky jsou nyní uprostřed sezony, u většiny z nich neexistuje žádná možnost skladování a alternativní trhy nejsou dostupné,“ stojí v tiskové zprávě Komise.

Podle listu EU Observer by měla Unie farmářům uhradit padesát procent škod v případě, že neprodané výrobky použijí jako hnojivo, a sto procent, věnují-li tyto potraviny do škol nebo nemocnic.

Jak říká mluvčí komise Roger Waite, pomoc má přispět k tomu, aby přebytek potravin, které donedávna putovaly na ruský trh, nevedl ke zhoršení ekonomické situace v jednotlivých zemích.

Nutné zlevnění

Výrobci ovoce, zeleniny či mléčných výrobků totiž budou muset zlevňovat, aby alespoň některé ze svých netrvanlivých produktů prodali. Pokles cen kvůli přebytkům hlásí už například Polsko. Jen mezi 30. červencem a 7. srpnem zlevnily papriky v tamních obchodech o 36 procent, zelí o osm procent, třešně o 16 procent a meruňky nebo ostružiny o dvě procenta.

"Producenti budou nuceni prodávat své zboží extrémně levně, protože zákazníci vědí, že jsou zoufalí a že nemají žádnou jinou možnost," dodává zástupce kyperských farmářů Panikos Hambas.

Prozatím Unie pomohla pouze pěstitelům broskví a nektarinek, kteří kromě ruských sankcí doplácejí i na špatné počasí. Minulý týden od nich proto vykoupila přebytečné ovoce v hodnotě 20 až 30 milionů eur.

Rozpočet na záchranu se může zvýšit

Komise minulý čtvrtek rovněž rozhodla, že bude aktuální situaci hodnotit pravidelně každý týden. Na začátku září se má navíc konat mimořádné setkání ministrů zemědělství EU, ti by mohli rozhodnout o dodatečných opatřeních, například o zvýšení současných rezerv.

Jak ale mluvčí Komise zdůrazňuje, evropští zemědělci by neměli spoléhat pouze na pomoc. "Trh, který jsme ztratili, je velký a důležitý. To ale neznamená, že výrobci nemohou najít nějaká nová odbytiště," prohlásil.

Strach ze záplavy polských jablek

Na poslední opatření Kremlu doplatí kromě Polska, Finska či Litvy, které do Ruska vyvážely největší podíl své produkce, i další země EU. Vzhledem k tomu, že je obtížné najít okamžitě rovnocennou náhradu za Rusko, se budou snažit prodat levné přebytky především na sousedních trzích.

"Okamžité přesměrování obchodních toků není možné. První destinací, kde se snažíme přebytky prodat, je polský trh, následují okolní země v EU. Prvním cílem bude Německo, pak Česko a Slovensko," říká například profesor Varšavské univerzity Andrzej Cieślik v rozhovoru pro deník Insider.

Ze záplavy polských jablek má strach i Francie. Tamní farmáři se bojí, že větší konkurence povede k poklesu prodejních cen, a tím pádem ke snížení jejich zisků. Francouzská ministryně zemědělství už – jako řada dalších evropských politiků či podnikatelů – vyzvala Unii k urychlenému řešení, které pomůže nabídku omezit.

______________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování v nevyužívaných zásobnících. Mezi nimi je i firma, kterou spoluvlastní Gazprom

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. Informoval o tom David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

Stát využil nový princip "use it or lose it", tedy "využívej to, nebo o to přijdeš". Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

Podle zákona mají nyní provozovatelé zásobníků za povinnost pořádat aukce s nulovou nebo zápornou vyvolávací cenou, v jejichž rámci bude odebraná kapacita nabízena případným zájemcům. Znamená to, že obchodníci by skladovali plyn zadarmo, nebo by za skladování dostávali zaplaceno. Podle informací ministerstva se první aukce pořádané společností Moravia Gas Storage nikdo nezúčastnil.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, nemá ho v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svých internetových stránkách. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy