V práci se loni zranilo 40 tisíc Čechů, úrazů ubývá

ČTK ČTK
14. 5. 2014 14:55
Podle Státního úřadu inspekce práce loni v důsledku pracovního úrazu zemřelo 109 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha – V zaměstnání se loni zranilo 40 128 lidí, 109 z nich zranění podlehlo, následky si pak nese 1367 pracovníků. Vyplývá to z údajů Státního úřadu inspekce práce (SÚIP).

Podle ředitele úřadu Rudolfa Hahna pracovních úrazů i úmrtí loni ubylo. V roce 2012 inspektoři zaznamenali 40 836 úrazů, předloni 42 433.

"V posledních deseti letech úrazovost klesá jak do počtu pracovních úrazů, tak i do počtu smrtelných úrazů. Přibližně před deseti lety byla smrtelná úrazovost dvojnásobná a celková úrazovost asi o padesát procent vyšší," upřesnil Hahn. Upozornil, že čísla představují úrazy, o nichž se úřady dozvědí. Řada zranění se totiž nenahlásí.

Za poklesem počtu úrazů stojí podle inspektorátu práce i ekonomická krize. Klesá totiž zaměstnanost. Dalším faktorem je pak technický pokrok a nové technologie. Ředitel úřadu ale neočekává, že by s nynějším postupným oživováním ekonomiky úrazů výrazně přibylo.

Při práci umírají i úředníci

Úřednice

"U jednoho smrtelného pracovního úrazu se jednalo o fyzické napadení neznámým pachatelem a v druhém případě šlo o dopravní nehodu," vyjmenovává Pavel Kramář ze Státního úřadu inspekce práce.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) plánuje, že by v budoucnu inspektoři měli víc spolupracovat s odbory. "Bez nich nemohou být kontroly na pracovišti úspěšné. Chceme ale zároveň spolupracovat i se zaměstnavatelskými svazy," uvedla Marksová.

Firmy má ke zlepšování pracovních podmínek motivovat i ocenění Bezpečný podnik. Získalo ho dosud 74 zaměstnavatelů.

SÚIP má po republice osm inspektorátů. Pracuje pro něj celkem 532 inspektorů. Bezpečnost práce sleduje asi 200 z nich. Zhruba 150 lidí se věnuje dodržování pracovněprávních předpisů a zbytek pak nelegálnímu zaměstnávání.

 

Právě se děje

před 44 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy