V práci se loni zranilo 40 tisíc Čechů, úrazů ubývá

ČTK ČTK
14. 5. 2014 14:55
Podle Státního úřadu inspekce práce loni v důsledku pracovního úrazu zemřelo 109 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha – V zaměstnání se loni zranilo 40 128 lidí, 109 z nich zranění podlehlo, následky si pak nese 1367 pracovníků. Vyplývá to z údajů Státního úřadu inspekce práce (SÚIP).

Podle ředitele úřadu Rudolfa Hahna pracovních úrazů i úmrtí loni ubylo. V roce 2012 inspektoři zaznamenali 40 836 úrazů, předloni 42 433.

"V posledních deseti letech úrazovost klesá jak do počtu pracovních úrazů, tak i do počtu smrtelných úrazů. Přibližně před deseti lety byla smrtelná úrazovost dvojnásobná a celková úrazovost asi o padesát procent vyšší," upřesnil Hahn. Upozornil, že čísla představují úrazy, o nichž se úřady dozvědí. Řada zranění se totiž nenahlásí.

Za poklesem počtu úrazů stojí podle inspektorátu práce i ekonomická krize. Klesá totiž zaměstnanost. Dalším faktorem je pak technický pokrok a nové technologie. Ředitel úřadu ale neočekává, že by s nynějším postupným oživováním ekonomiky úrazů výrazně přibylo.

Při práci umírají i úředníci

Úřednice

"U jednoho smrtelného pracovního úrazu se jednalo o fyzické napadení neznámým pachatelem a v druhém případě šlo o dopravní nehodu," vyjmenovává Pavel Kramář ze Státního úřadu inspekce práce.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) plánuje, že by v budoucnu inspektoři měli víc spolupracovat s odbory. "Bez nich nemohou být kontroly na pracovišti úspěšné. Chceme ale zároveň spolupracovat i se zaměstnavatelskými svazy," uvedla Marksová.

Firmy má ke zlepšování pracovních podmínek motivovat i ocenění Bezpečný podnik. Získalo ho dosud 74 zaměstnavatelů.

SÚIP má po republice osm inspektorátů. Pracuje pro něj celkem 532 inspektorů. Bezpečnost práce sleduje asi 200 z nich. Zhruba 150 lidí se věnuje dodržování pracovněprávních předpisů a zbytek pak nelegálnímu zaměstnávání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy