V práci se loni zranilo 40 tisíc Čechů, úrazů ubývá

ČTK ČTK
14. 5. 2014 14:55
Podle Státního úřadu inspekce práce loni v důsledku pracovního úrazu zemřelo 109 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha – V zaměstnání se loni zranilo 40 128 lidí, 109 z nich zranění podlehlo, následky si pak nese 1367 pracovníků. Vyplývá to z údajů Státního úřadu inspekce práce (SÚIP).

Podle ředitele úřadu Rudolfa Hahna pracovních úrazů i úmrtí loni ubylo. V roce 2012 inspektoři zaznamenali 40 836 úrazů, předloni 42 433.

"V posledních deseti letech úrazovost klesá jak do počtu pracovních úrazů, tak i do počtu smrtelných úrazů. Přibližně před deseti lety byla smrtelná úrazovost dvojnásobná a celková úrazovost asi o padesát procent vyšší," upřesnil Hahn. Upozornil, že čísla představují úrazy, o nichž se úřady dozvědí. Řada zranění se totiž nenahlásí.

Za poklesem počtu úrazů stojí podle inspektorátu práce i ekonomická krize. Klesá totiž zaměstnanost. Dalším faktorem je pak technický pokrok a nové technologie. Ředitel úřadu ale neočekává, že by s nynějším postupným oživováním ekonomiky úrazů výrazně přibylo.

Při práci umírají i úředníci

Úřednice

"U jednoho smrtelného pracovního úrazu se jednalo o fyzické napadení neznámým pachatelem a v druhém případě šlo o dopravní nehodu," vyjmenovává Pavel Kramář ze Státního úřadu inspekce práce.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) plánuje, že by v budoucnu inspektoři měli víc spolupracovat s odbory. "Bez nich nemohou být kontroly na pracovišti úspěšné. Chceme ale zároveň spolupracovat i se zaměstnavatelskými svazy," uvedla Marksová.

Firmy má ke zlepšování pracovních podmínek motivovat i ocenění Bezpečný podnik. Získalo ho dosud 74 zaměstnavatelů.

SÚIP má po republice osm inspektorátů. Pracuje pro něj celkem 532 inspektorů. Bezpečnost práce sleduje asi 200 z nich. Zhruba 150 lidí se věnuje dodržování pracovněprávních předpisů a zbytek pak nelegálnímu zaměstnávání.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy