Nezaměstnaných je v Česku nejméně od roku 1997. Volných míst naopak opět přibylo

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 10. 5. 2019 9:48
Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 2,7 procenta z březnových tří procent. Počet nezaměstnaných je tak nejnižší od června roku 1997. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Ještě výrazněji se snížil podíl nezaměstnaných meziročně, protože loni v dubnu činil 3,2 procenta. Zároveň stoupl meziměsíčně i meziročně počet volných míst. Úřad evidoval ke konci dubna zhruba 210 tisíc lidí bez práce a téměř 340 tisíc volných míst.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Na jedno volné místo v průměru připadalo 0,62 uchazeče, což je historicky nejnižší zaznamenaná hodnota. Počet volných míst i nadále výrazně převyšuje počet uchazečů. Situace na trhu práce je tak i nadále velmi utažená," připomíná analytička Eliška Jelínková z Raiffeisenbank.

Situace podle úřadu odpovídá dlouhodobému vývoji na pracovním trhu i ročnímu období. "V plném proudu jsou už i sezonní práce, především ve stavebnictví, v gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství," sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. "V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat," doplnila.

Pokles nezaměstnanosti mírně předčil odhady odborníků oslovených ČTK, kteří očekávali snížení na 2,8 procenta. Počet uchazečů o práci v evidenci pracovních úřadů klesl v dubnu oproti březnu o více než 17 tisíc, a ve srovnání s loňským dubnem dokonce skoro o 33 tisíc. Ze zhruba 210 tisíc lidí bez práce byla naprostá většina - přes 188 tisíc - takzvaně dosažitelná, tedy schopna okamžitě nastoupit do práce.

Nárůst počtu volných míst byl na rozdíl od změn počtu nezaměstnaných jen velmi mírný. V dubnu přibylo míst oproti březnovým 339 331 jen přibližně o šest stovek. Zaměstnavatelé mají podle úřadu nadále zájem hlavně o pracovníky v technických a dělnických oborech. Na většinu z volných míst nabízených v dubnu byli ochotni přijímat i cizince.

Nezaměstnanost klesla v dubnu ve všech krajích republiky a v Praze stagnovala na 1,9 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných měl Pardubický kraj s 1,8 procenta. Vystřídal tak Prahu, která si předtím dlouhodobě držela pozici regionu s nejmenší nezaměstnaností. Naopak největší podíl nezaměstnaných stále zůstává v Moravskoslezském kraji, kde dosáhl 4,4 procenta.

Z okresů byla v dubnu nejnižší nezaměstnanost stejně jako v březnu v Praze-východ, kde činila 1,1 procenta. Nejvyšší byla nadále na Karvinsku se 6,9 procenta. V okrese Praha-východ byl také nejmenší počet uchazečů o práci v poměru k počtu míst, protože na jedno volné místo připadalo pouze 0,1 uchazeče. Stejný počet uchazečů na jedno místo byl v okresech Praha-západ, Tachov a Pardubice. Naopak nejvíce uchazečů na jedno místo bylo na Karvinsku, a to rovných pět.

"Míra nezaměstnanosti má teoreticky šanci klesat dál, nicméně to by musel růst ekonomiky opět výrazně zrychlit," domnívá se analytik společnosti Cyrrus Michal Brožka. "Pro letošek čekáme jen pokles nezaměstnanosti na 2,8 procenta z loňských 3,2 procenta. V příštím roce čekáme setrvání míry nezaměstnanosti na stejné úrovni jako letos," dodává analytik.

Letošní podíl nezaměstnaných v jednotlivých krajích ČR (v %)

Březen
Duben
Praha 1,9 1,9
Středočeský kraj 2,6 2,4
Jihočeský kraj 2,3 2,0
Plzeňský kraj 2,1 1,9
Karlovarský kraj 3,0 2,9
Ústecký kraj 4,6 4,3
Liberecký kraj 3,1 2,9
Královéhradecký kraj 2,3 2,1
Pardubický kraj 2,1 1,8
Vysočina 2,8 2,4
Jihomoravský kraj 3,7 3,4
Olomoucký kraj 3,1 2,7
Zlínský kraj 2,4 2,1
Moravskoslezský kraj 4,6 4,4
ČR 3,0 2,7
 

Právě se děje

Další zprávy