Německý rozpočet skončil loni v přebytku 6,2 miliardy eur

ČTK ČTK
12. 1. 2017 15:00
Potřetí v řadě skončil německý rozpočet v přebytku. Ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) ho chce využít na splácení státního dluhu, zatímco sociální demokraté požadují, aby se přebytek využil na investice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Německý státní rozpočet skončil loni v přebytku 6,2 miliardy eur (168 miliard korun), uvedlo dnes ministerstvo financí. Je to už potřetí v řadě, co německý rozpočet nebyl v deficitu. Přebytek rozpočtu chce ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) využít na splácení státního dluhu, čímž ale na německé politické scéně nebudí jen souhlasné reakce.

Vládní sociální demokraté požadují, aby se přebytek využil na investice, bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) chce zase snižovat daně. Na oba návrhy ale Schäuble říká ne a hodlá přebytkové prostředky použít na snížení německého dluhu, který nyní činí asi 1,27 bilionu eur (34,3 bilionu korun). O možném snižování daní je ochoten uvažovat až po parlamentních volbách na podzim tohoto roku.

Sociální demokraté mají za to, že Schäubleho "fetiš" ve splácení dluhu Německu neprospěje. Země podle nich nutně potřebuje investice do své budoucnosti, mimo jiné do oprav dopravní infrastruktury nebo rozšíření rychlého internetu.

O tom, kde nakonec peníze z přebytku skončí, rozhodne parlament. Podle aktuálního nastavení by měly jít automaticky do rezervy, která je připravena na financování integrace uprchlíků. Zatím v ní je kolem 13 miliard eur (351 miliard korun). Použít tyto prostředky ještě nebylo nutné.

Přebytek loňského rozpočtu je zhruba o polovinu nižší než přebytek za rok 2015. Německo plánuje, že i v nadcházejících letech bude hospodařit bez deficitů státního rozpočtu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy