Na ruskou Sberbank dolehly západní sankce. Její zisk se loni propadl o tři čtvrtiny

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2023 9:45
Největší ruské bance Sberbank loni klesl čistý zisk o 75,7 procenta na 300,2 miliardy rublů (97,1 miliardy korun). Hlavním důvodem jsou sankce, které západní státy uvalily na ruské firmy kvůli konfliktu na Ukrajině. S odkazem na sdělení banky o tom v úterý informovala agentura Reuters.
Foto: ČTK

Za prosinec ale zisk podle ruských účetních standardů meziročně vzrostl o 40,1 procenta. Ve druhé polovině loňského roku se bance podařilo vrátit se k zisku.

Sberbank v loňském roce opustila téměř všechny evropské trhy, včetně České republiky. Jako důvod uvedla velký odliv hotovosti a ohrožení zaměstnanců a majetku kvůli ruským akcím na Ukrajině a západním sankcím. Sberbank je jednou z několika bank, které mají zakázaný přístup k mezinárodní platební síti SWIFT, což omezilo její bankovní aktivity v zahraničí.

Česká národní banka (ČNB) zahájila kroky k odnětí licence Sberbank CZ loni na konci února. Důvodem bylo zhoršení situace banky kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Na začátku května pak ČNB odebrala bance licenci a pražský městský soud následně poslal Sberbank CZ do likvidace.

 

Právě se děje

Další zprávy