Nejrychlejší růst za poslední dva roky. Česká ekonomika znovu překvapila analytiky

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
Aktualizováno 14. 11. 2017 9:41
Klíčovým faktorem růstu HDP je spotřeba domácností. Ta roste díky vyšším mzdám. Hrubý domácí produkt vzrostl ve třetím čtvrtletí roku 2017 o pět procent.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Praha - Meziroční růst české ekonomiky dosáhl ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů Českého statistického úřadu pěti procent a je tak nejvyšší za poslední dva roky. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím hrubý domácí produkt vzrostl o 0,5 procenta a výrazně tak překonal odhady analytiků oslovených on-line deníkem Aktuálně.cz. Ti počítali s tím, že české hospodářství v létě poprvé po téměř čtyřech letech zpomalí.

"Česká ekonomika zřejmě zažívá vrchol svého cyklického růstu. Pětiprocentní meziroční dynamiku jsme sice viděli už v roce 2015, tehdy byl ale růst napumpován penězi EU, které bylo nutné do konce roku utratit. Tentokrát stojí za růstem stabilnější faktory," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle statistiků tentokrát přispěly k růstu rovnoměrně všechny hlavní složky HDP - domácí spotřeba, investice i export. "Na růstu domácí poptávky se podílela stabilně rostoucí spotřeba domácností a pokračující růst investičních výdajů. Dařilo se většině odvětví národního hospodářství, především průmyslu, ale i odvětvím služeb," uvedl úřad.

"Klíčovým faktorem růstu české ekonomiky je spotřeba domácností. Ta roste díky vyšším mzdám. Jelikož se mzdová úroveň bude dále zvyšovat, očekáváme vysoké tempo hospodářského růstu i v roce 2018," uvedl hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

K růstu mezd přispívá i zvyšování zaměstnanosti, jež byla ve třetím čtvrtletí o 0,8 procenta vyšší než mezi dubnem a červnem.

Zdražování práce má vliv také na růst investic. "Podniky chronicky hlásí nedostatek pracovníků a jejich mzdové požadavky označují za bariéru dalšího rozvoje. Postupně se tak snaží nahrazovat pracovníky automatizací či robotizací," uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Podrobnější informace o složení HDP ve třetím čtvrtletí vydají statistici 1. prosince spolu se zpřesněnými údaji o tempu růstu ekonomiky. Hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek odhaduje, že růst ekonomiky ve třetím čtvrtletí posune Česko na 89 procent průměru EU podle HDP na obyvatele v paritě kupní síly. "Česká republika aktuálně patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropě, spolu s Pobaltím, Slovenskem, Rumunskem, Maltou a Irskem," uvedl Marek.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera ekonomika za celý letošní rok zrychlí o zhruba 4,5 procenta. "Pokud zanedbáme rok 2015, který byl výjimečný z titulu dočerpávání evropských fondů, půjde o nejrychlejší růst HDP za posledních deset let," řekl Seidler.

Zatímco nová data o růstu ekonomiky překonala odhady analytiků, prognóza ČNB s meziročním růstem HDP o pět procent počítala. Podle analytika ČSOB Petra Dufka tak centrální banka nedostala impulz k tomu, aby musela urychlovat růst úrokových sazeb. Jejich zvyšováním se ČNB snaží krotit zrychlující inflaci podporovanou právě sílícím hospodářstvím.

Také hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč si myslí, že stávající tempo růstu ekonomiky nezmění uvažování bankovní rady ČNB. "I nadále očekávám, že centrální banka vyčká s dalším zvýšením úroků spíše až na první zasedání v novém roce, tedy na počátek února. Letos v prosinci zůstanou měnově-politické sazby ČNB beze změny," odhaduje Jáč.

 

Právě se děje

Další zprávy