Nedoručitelné. Na poště skončil uříznutý prst, hnůj i maso

ČTK ČTK
25. 8. 2014 17:16
K adresátovi ani zpět k odesílateli se nedostane zhruba jedno procento listovních zásilek.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na poštách v prvním pololetí zůstalo téměř čtvrt milionu nedoručitelných dopisů a pohledů a 4000 balíků, což je zhruba stejně jako loni. K adresátovi ani zpět k odesílateli se tak nedostane zhruba jedno procento listovních zásilek. Vyplývá to ze statistiky pošty.

V poštovní úložně například skončil stromek bez adresy, který i přes pravidelné zalévání uschl, v balících se objevily i shnilé brambory, mouka nebo rozlitý odlakovač. Ve dvou případech skončila v úložně urna s popelem zemřelých. Jednu zásilku do Austrálie se nakonec podařilo předat zmocněnci adresáta, druhá, u které se nepodařilo zjistit adresáta ani odesílatele, se vrátila do příslušného krematoria.

Nejvíc šokující bylo, když zaměstnanci pošty objevili v zásilce uříznutý prst v lahvičce s tekutinou. Našli i hnůj nebo maso. Lidé si ale posílají i padělané doklady, drogy, zbraně a náboje.

Prodá, nebo zničí

Zásilky s chybným adresátem i odesílatelem, pokud je vůbec uveden, končí v poštovní úložně, kde jsou komisionálně otvírány. "Důvody nedoručení jsou různé. Adresáti na uvedené adrese nebydlí, zásilka nebyla ani adresátem, ani odesilatelem vyzvednuta, adresát i odesilatel odmítli převzetí zásilky, adresa na zásilce je nesprávná a podobně," uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová. Lidé si v rámci následných reklamací vyzvednou kolem šesti procent listovních zásilek a přibližně třetinu balíků.

Doporučené zásilky zůstávají uloženy půl roku od jejich příchodu. Obyčejná psaní jsou uložena pouze po dobu jednoho měsíce. Pokud je však v obyčejném psaní zjištěn nějaký cenný obsah, jako například peníze, osobní doklady, doklady k vozidlům a podobně, zůstává uloženo rovněž jeden rok. Podobně je to u balíků. Obyčejné zůstávají jeden měsíc, balíky s cenným obsahem nebo obchodní balíky pak jeden rok. Poté pošta jejich obsah buď prodá, nebo zničí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy