Konkurenti pošty získali jen dvě procenta dopisového trhu

ČTK ČTK
18. 7. 2014 12:22
Česká pošta loni ztratila i poslední část monopolu, která zahrnovala doručování psaní do 50 gramů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Konkurenti České pošty získali loni, tedy v prvním roce plné liberalizace, necelá dvě procenta trhu dopisů a dalších zásilek do dvou kilogramů a čtyři procenta balíkového trhu. Vyplývá to z dnešních údajů Českého telekomunikačního úřadu.

Pošta loni ztratila i poslední část monopolu, která zahrnovala doručování psaní do 50 gramů. Uvolnění monopolu ale podle úřadu neznamenalo zásadní nárůst počtu podnikatelů v oboru. Dodávání poštovních zásilek na celém území ČR oznámilo celkem 11 firem, z toho nejvýznamnější byly Česká distribuční a Mediaservis.

Česká pošta loni doručila 496 milionů zásilek do dvou kilogramů, zatímco její konkurenti 8,3 milionu. Pošta dodala ve sledovaném období také 1,7 milionu obyčejných balíků, ostatní firmy pak 66 600 balíků.

Právě u balíkových služeb přitom regulátor očekává největší uplatnění konkurence v souvislosti s dalším rozvojem nakupování přes internet. "Ani nárůst v této oblasti však pravděpodobně v krátkodobém horizontu nevyrovná pokles trhu listovních zásilek, a do budoucna je tak třeba počítat s celkovým poklesem trhu poštovních služeb," uvedl Český telekomunikační úřad v červnové Měsíční monitorovací zprávě.

Tržby všech provozovatelů za poštovní služby se v roce 2013 pohybovaly kolem 13 miliard korun. Z toho téměř 60 procent tvořily příjmy za dodání obyčejných a doporučených zásilek do dvou kilogramů.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy