Praha - Nadace Vodafone rozdělila mezi jedenatřicet neziskových projektů vedených mladými lidmi do třiceti let více než 2,6 milionu korun. Počet přihlášek potvrzuje, že mladí lidé nejsou zdaleka lhostejní ke svému okolí a komunitě.
Celkem se do grantového programu Vpohybu letos přihlásilo 144 skupin a neziskových organizací mladých. Během šesti ročníků tohoto programu Nadace Vodafone udělila granty za více než 40 milionů korun.
"Kvalita přihlášek i jejich počet každoročně stoupají. Nepotvrzuje se nám názor, že mladí se o nic nezajímají a svůj volný čas tráví na internetu. Projekty dokazují, že mladí cítí odpovědnost vůči svému okolí, mají potřebu oživit komunity, ve kterých žijí, a chuť řešit problémy, které je pálí," říká ředitel Nadace Vodafone Ondřej Zapletal.
Nejvíce úspěšných žadatelů pocházelo z Prahy, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje, naopak nejméně grantů, po jednom v každém kraji, získali žadatelé z Ústecka, Olomoucka, Karlovarska a Plzeňska.
Nadace podpoří místní muzeum i benefiční koncert
Grantem Vpohybu Nadace Vodafone podpořila například projekt „Handicapovaní tančí", který vede taneční skupina VerTeDance. Ta se chystá nacvičit taneční vystoupení zdravých a handicapovaných tanečníků včetně vozíčkářů, jež bude prezentovat na zájezdech Divadla Archa.
Dalším úspěšným projektem se stalo "Nové regionální muzeum" sdružení Propolis, které chce oživit povědomí o místní historii a přírodě v Chříči na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje. Mladí lidé z Propolisu plánují v obci svépomocí založit místní muzeum a organizovat zde různé kulturní akce pro své sousedy i širokou veřejnost.
Nadace Vodafone přispěla také na projekt „Koncerty pro psy a kočky", které na Těšínsku a Karvinsku uspořádá Sdružení polské mládeže v ČR. Z výtěžku nakoupí krmivo a další potřebné vybavení do útulků pro opuštěná zvířata v regionu.
Grant Vpohybu podpoří také nově vzniklý brněnský tým ragbistů vozíčkářů, aby mohli v září uspořádat ligový turnaj. Peníze využijí na bezbariérové ubytování pro své soupeře.
Do programu Vpohybu se mohou hlásit skupiny mladých lidí ve věku do 26 let nebo neziskové organizace, v jejichž vedení se angažují lidé do 30 let. Hlavním cílem programu je zapojit mladé lidi do rozvoje komunity, podpořit jejich kreativitu a komunikační a organizační dovednosti. Jimi vypracované projekty se mají zaměřovat na některé z potřeb místní komunity nebo řešení jejích problémů.