Na podporu biopaliv šlo loni rekordních 2,2 miliardy korun

ČTK ČTK
4. 6. 2015 15:57
Stát podporu poskytoval třeba prostřednictvím stoprocentní kompenzace spotřební daně u bionafty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Evropská komise

Praha - Stát loni podpořil biopaliva rekordní částkou. Proti plánované sumě 1,643 miliardy korun poskytl finanční podporu formou daňového zvýhodnění ve výši 2,212 miliardy korun. Na základě informací Celní správy to ve čtvrtek napsal tabletový týdeník Dotyk.

Stát podporu poskytoval třeba prostřednictvím stoprocentní kompenzace spotřební daně u bionafty.

Více než 1,9 miliardy směřovalo na podporu čisté a směsné nafty s obsahem 30 procent metylesteru řepkového oleje. Meziročně podpora stoupla o 677 milionů korun. Podle předpokladu ministerstva zemědělství měla dosáhnout loňská podpora 1,6 miliardy korun. O přečerpání se podle týdeníku zasloužila čistá bionafta a směsná nafta. V případě bioetanolu byla skutečná podpora oproti předpokladům mírně nižší.

Největší český výrobce biopaliv Agrofert, vlastněný ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), získal na daňových úlevách 32,5 milionu korun. "V koncernu jsme v roce 2014 spotřebovali celkem 7,89 milionu litrů vysokoprocentních biopaliv," řekl týdeníku mluvčí společnosti Karel Hanzelka. Babiš dříve uváděl dvojnásobnou částku, podle mluvčího šlo pouze o hrubý odhad.

O biopalivech se v posledních dnech diskutovalo i v Poslanecké sněmovně, kde nakonec zákonodárci nerozhodli o kontroverzním vládním návrhu na prodloužení daňového zvýhodnění. Opozice upozorňuje na Babišův střet zájmů, dokonce kvůli němu vyvolala i hlasování o nedůvěře vlády, které kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) ustál.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy