Výrobce šicích strojů Lada mohl slavit sto let. Pohřbil ho rozpad Sovětského svazu

Klikněte pro vstup do galerie.
Za vznikem družstva na výrobu šicích strojů stáli dělníci z vídeňských továren na šicí stroje, především z firmy Rezler & Komárek (šicí stroje Minerva), která se přestěhovala do Opavy. Mnozí z jejich zaměstnanců ve Vídni zůstali a po vzniku Československa chtěli zpět do vlasti a vybudovat vlastní firmu.
Soběslav si vybrali kvůli dostupnosti pozemků, možnosti bydlení pro "Vídeňáky", kterých bylo i s rodinami zhruba 250, ale také kvůli strojírenské tradici ve městě. Později vznikla akciová společnost s dělnickým podílnictvím. Jméno Lada bylo pro šicí stroje vybráno v anonymní soutěži.
Úspěšně rozvíjející se firmu nezastavila ani celosvětová hospodářská krize. Firma zavedla výrobu nového šicího stroje L-77 s kloubovým niťovým mechanismem, který se stal úspěšným exportním modelem a putoval i do západní Evropy, na Blízký východ a do Jižní Ameriky. Společnost také podepsala dohodu s celosvětovým lídrem v oboru, americkou společností Singer, která přijala Lady do své československé distribuční sítě.
Po okupaci musela firma sloužit německému zbrojnímu průmyslu, výroba šicích strojů však pokračovala až do roku 1942, kdy ji Němci zastavili. Po osvobození sami dělníci požádali o znárodnění, což se již v říjnu 1945 stalo. Společnost se zhruba sedmi sty zaměstnanci byla začleněna do národního podniku Mila se sídlem v Opavě.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
1. 9. 2019 13:02
Šicí stroje Lada byly svého času pojmem a vyvážely se do řady zemí. Továrna v Soběslavi jich v 60. letech minulého století vyráběla kolem sta tisíc ročně. Od založení firmy uplynulo letos 1. září rovných 100 let.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy