Kostka s krtečkem plná jedů. Ve špatně zrecyklovaných hračkách se našly dioxiny

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 16. 12. 2018 20:45
V plastových hračkách a dalším zboží z recyklovaného elektrošrotu jsou nejen rizikové zpomalovače hoření, ale také jedovaté bromované dioxiny. Vyplývá to z celosvětového průzkumu, na kterém se podílela i česká nezisková organizace Arnika. Mezi odhalené zdravotně závadné výrobky patří například i kostka s motivem krtečka zakoupená na českém trhu. Jakým dalším hračkám by se měli rodiče obloukem vyhnout?

Celosvětový problém s dioxiny

V plastových hračkách a dalším zboží z recyklovaného elektrošrotu jsou nejen rizikové zpomalovače hoření, ale i jedovaté bromované dioxiny. Prokázal to celosvětový výzkum, na kterém se podílela také česká nezisková organizace Arnika. Mezi odhalené zdravotně závadné výrobky patří například i kostka s motivem krtečka zakoupená na českém trhu.

Zástupci nevládek z Afriky, Asie, Evropy a Jižní Ameriky nechali osm hraček a sponu do vlasů otestovat v německé laboratoři MAS. Dioxiny byly nakonec potvrzeny ve všech vzorcích. "Podle dostupných informací jde o první veřejně dostupnou studii, která prokázala obsah bromovaných dioxinů v produktech pro děti. Předměty zakoupené v Česku, Německu, Francii, Portugalsku, Argentině, Indii a Nigérii jsou důkazem, že se jedná o celosvětový problém," uvádí Arnika ve své tiskové zprávě.

Předchozí objevené jedovaté produkty najdete zde:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy