Příbory, hračky či čelenky. Toxický odpad je ve čtvrtině výrobků, může snižovat IQ

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 18. 10. 2018 18:36
Jedna ku čtyřem. To je šance, s jakou Evropan narazí v obchodě na zboží z černého recyklovaného plastu, které obsahuje vysoce jedovaté látky. Odhalila to nezisková organizace Arnika, která otestovala 430 kusů plastových výrobků z 19 zemí. V Česku je pravděpodobnost, že z regálu vytáhnete nebezpečné zboží, ještě vyšší. Podívejte se na nejtoxičtější výrobky, které můžete doma či v obchodech najít.
Foto: Ludvík Hradilek

Nejtoxičtější předměty v Česku

V Česku testovala Arnika 41 kusů zboží. V regálech vybírala takové plastové výrobky, jejichž materiál svou strukturou připomínal boxy, do kterých je uložena elektronika.

Právě ty se totiž vyráběly ze sloučenin bromu, které měly v případě požáru v domácnosti zpomalovat hoření.

  • Takzvané polybromované difenylethery (PBDE) či haxabromocyklododekany (HBCD) jsou uměle vyráběné organické sloučeniny, které se kvůli svým vlastnostem přidávají kromě elektroniky i do součástek v automobilovém a leteckém průmyslu. Jsou vysoce jedovaté a do výrobků se dostávají z recyklovaných plastů.

Náhodně nakoupené výrobky (od dubna až do června 2018) Arnika nejprve sama otestovala pomocí rentgenového spektrometru. Jakmile přístroj ukázal vysoké hodnoty olova (PB), bromu (Br) či antimonu (Sb), které mohou indikovat PBDE  či HBCD, předala výrobky k dalšímu testování na Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze.

"Analýza jednoho vzorku stojí zhruba 4000 korun, proto musíme dělat užší výběr," vysvětluje Karolína Brabcová z neziskové organizace.

Ze 13 předvybraných výrobků, které Arnika předala k podrobnému zkoumání do laboratoří Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, obsahovalo PBDE 12 z nich.

  • Z celkového počtu výrobků nakoupených v Česku (41) jich tak jedovaté látky obsahovalo 29 procent.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy