Poplatek 319 korun za rezervaci? Inspekci zavalily stížnosti na prodejce vstupenek

30. 11. 2018 11:44
Asi čtyřicet zákazníků si od začátku roku stěžovalo České obchodní inspekci na server Viagogo.com. Stížnosti se týkaly nejčastěji navyšování ceny vstupného během objednávky, nemožnosti stornovat transakci, ale také neplatných vstupenek.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

"Zakoupila jsem si lístky na sportovní utkání Sparta-Slavie, toto utkání společnost Viagogo nabízela za 896 korun. Zadala jsem číslo platební karty a objednala tři vstupenky. Následně se vygenerovala částka složená ze třikrát 896 korun, k tomu 180 korun za dopravné a třikrát 319 korun jako poplatek za jakousi rezervaci," popisuje ve stížnosti České obchodní inspekci (ČOI) jedna ze zákaznic serveru.

Dodává, že příkaz už se jí nepodařilo zrušit a peníze z jejího účtu odešly. Když potom chtěla objednávku zrušit, server jí oznámil, že dostane zpět cenu lístků, poplatky však společnost vrátit neplánovala. Zákaznice si tak lístky raději nechala.

Kvůli stížnostem pak inspektoři ČOI pro Královéhradecký a Pardubický kraj sami zkusili na serveru www.viagogo.com nakoupit lístky na koncert Robbieho Williamse. Server inzeroval cenu 2581 korun za lístek s upozorněním, že cena se zvýší o rezervační poplatek a DPH. Výslednou cenu vstupenky však web neuváděl.

Obchod tak podle inspektorů užívá nekalou obchodní praktiku neseznámení klientů s cenou. Web ani neinformuje o právech zákazníků a neuvádí povinné informace o mimosoudním řešení sporů. ČOI mu tak udělila pokutu ve výši 60 tisíc korun.

Inspekce upozornila, že nemůže v rámci kontrol zasahovat do konkrétních uzavřených smluvních vztahů dvou stran ani nutit prodejce, aby lidem vrátil peníze za vstupenky, které nemohli využít.

Problém je také v tom, že většina sporů není spotřebitelských. Firma podle svých obchodních podmínek působí pouze jako zprostředkovatel prodeje vstupenek mezi dvěma lidmi. Provozovatel webu tak za službu inkasuje své provize v podobě dalších poplatků.

Podvedení klienti se mohou domáhat náhrady soudní cestou, případně předejít potížím a nakupovat vstupenky od oficiálních prodejců, radí ČOI.

Zároveň upozorňuje, že jde o celoevropský problém, kdy se poškození Evropané obracejí také na síť Evropských spotřebitelských center, která ale rovněž nemohou v mimosoudní rovině pomoci, protože ve Švýcarsku, kde Viagogo sídlí, nemá Evropské spotřebitelské centrum zastoupení.

Společnost Viagogo navíc po nedávném rozhodnutí britského soudu bude muset zřejmě závazně poskytovat více informací nejen ohledně cen při prodeji nabízených vstupenek. Českým zákazníkům však rozhodnutí britského soudu patrně nepomůže, týkat se bude pouze britské verze stránek.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy