Poplatek 319 korun za rezervaci? Inspekci zavalily stížnosti na prodejce vstupenek

30. 11. 2018 11:44
Asi čtyřicet zákazníků si od začátku roku stěžovalo České obchodní inspekci na server Viagogo.com. Stížnosti se týkaly nejčastěji navyšování ceny vstupného během objednávky, nemožnosti stornovat transakci, ale také neplatných vstupenek.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

"Zakoupila jsem si lístky na sportovní utkání Sparta-Slavie, toto utkání společnost Viagogo nabízela za 896 korun. Zadala jsem číslo platební karty a objednala tři vstupenky. Následně se vygenerovala částka složená ze třikrát 896 korun, k tomu 180 korun za dopravné a třikrát 319 korun jako poplatek za jakousi rezervaci," popisuje ve stížnosti České obchodní inspekci (ČOI) jedna ze zákaznic serveru.

Dodává, že příkaz už se jí nepodařilo zrušit a peníze z jejího účtu odešly. Když potom chtěla objednávku zrušit, server jí oznámil, že dostane zpět cenu lístků, poplatky však společnost vrátit neplánovala. Zákaznice si tak lístky raději nechala.

Kvůli stížnostem pak inspektoři ČOI pro Královéhradecký a Pardubický kraj sami zkusili na serveru www.viagogo.com nakoupit lístky na koncert Robbieho Williamse. Server inzeroval cenu 2581 korun za lístek s upozorněním, že cena se zvýší o rezervační poplatek a DPH. Výslednou cenu vstupenky však web neuváděl.

Obchod tak podle inspektorů užívá nekalou obchodní praktiku neseznámení klientů s cenou. Web ani neinformuje o právech zákazníků a neuvádí povinné informace o mimosoudním řešení sporů. ČOI mu tak udělila pokutu ve výši 60 tisíc korun.

Inspekce upozornila, že nemůže v rámci kontrol zasahovat do konkrétních uzavřených smluvních vztahů dvou stran ani nutit prodejce, aby lidem vrátil peníze za vstupenky, které nemohli využít.

Problém je také v tom, že většina sporů není spotřebitelských. Firma podle svých obchodních podmínek působí pouze jako zprostředkovatel prodeje vstupenek mezi dvěma lidmi. Provozovatel webu tak za službu inkasuje své provize v podobě dalších poplatků.

Podvedení klienti se mohou domáhat náhrady soudní cestou, případně předejít potížím a nakupovat vstupenky od oficiálních prodejců, radí ČOI.

Zároveň upozorňuje, že jde o celoevropský problém, kdy se poškození Evropané obracejí také na síť Evropských spotřebitelských center, která ale rovněž nemohou v mimosoudní rovině pomoci, protože ve Švýcarsku, kde Viagogo sídlí, nemá Evropské spotřebitelské centrum zastoupení.

Společnost Viagogo navíc po nedávném rozhodnutí britského soudu bude muset zřejmě závazně poskytovat více informací nejen ohledně cen při prodeji nabízených vstupenek. Českým zákazníkům však rozhodnutí britského soudu patrně nepomůže, týkat se bude pouze britské verze stránek.  

 

Právě se děje

před 7 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy