Kalouskovy změny ve druhém pilíři důchodů vláda odmítla

ČTK ČTK, Red Eko
31. 7. 2013 14:01
Novela kromě jiného umožňovala z druhého pilíře po pěti letech vystoupit.
Premiér Jiří Rusnok
Premiér Jiří Rusnok | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vláda Jiřího Rusnoka odmítla novelu exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), která má kromě jiného umožnit lidem z druhého penzijního pilíře po pěti letech vystoupit, a spoření ve fondech tím zatraktivnit.

Podle premiéra vláda považuje takovou změnu za nesystémovou. Proti novele se již dříve postavila ČSSD. Podle analytiků by ale norma mohla zvýšit dosud malý zájem lidí o tuto formu důchodového spoření. O návrhu rozhodne Parlament.

"To jsou věci, které mají fungovat desítky let. Představa, že budeme upravovat legislativu sociálního zabezpečení formou poslaneckých pozměňovacích návrhů po půl roce fungování nové právní úpravy, je neskutečná," řekl novinářům Rusnok. Dodal, že návrh by měl také negativní fiskální dopady. Podle Rusnoka záležitost vyžaduje širší analýzu a navrhovatelé by pro změnu měli hledat širší politickou podporu.

Kalousek v novele kromě možnosti vystoupit z druhého pilíře navrhl zvýšit věk, kdy se do něj lze ještě přihlásit, z 35 na 40 let. Lidé nad 40 let by měli dostat možnost zapojit se ještě celý příští rok.

Novela dále chtěla zmírnit také často kritizovanou podmínku čerpání peněz z druhého pilíře jen v případě, že člověk „odpracuje“ potřebný počet let pro získání státního důchodu. Novela tuto podmínku zmírňovala, když k čerpání penze z druhého pilíře podle ní nově mělo postačovat, když střadatel dosáhne důchodového věku.

Většina dává novele šanci

Rusnok před třemi týdny uvedl, že postoj jeho vlády k těmto návrhům se bude opírat o logiku, že druhý pilíř reformy může být úspěšný jen tehdy, pokud zajistí, aby peníze v něm uložené byly skutečně využity na výplatu důchodů. "Návrh na to, že si to někdo po pěti letech vybere, to je návrh na - promiňte mi to slovo - rozfrcání státních financí. To rozhodně podporovat nebudeme," uvedl začátkem července Rusnok, který byl sedm let prezidentem Asociace penzijních fondů ČR.

Proti Kalouskovým úpravám se postavila i ČSSD. Návrh směřuje proti smyslu penzijní reformy, jak jej bývalý koaliční kabinet deklaroval, uvedl počátkem července stínový ministr práce a sociálních věcí Roman Sklenák.

Pro přijetí novely bude ovšem rozhodující stanovisko Sněmovny, kde současná vláda nemá podle dostupných informací zajištěnu většinu a kde je levice v menšině.

Do druhého pilíře penzijního systému vstoupilo v prvním pololetí celkem 74 573 lidí. Penzijní společnosti původně očekávaly, že se do něj přihlásí do konce června asi půl milionu lidí. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Podle nynější legislativy po vstupu do druhého pilíře z něj už není možné vystoupit a pro starší 35 let skončila možnost připojit se k němu v polovině letošního roku.

 

Právě se děje

Další zprávy