Jíst pizzu hůlkami? Dolce & Gabanna zrušili v Číně přehlídku kvůli obvinění z rasismu

Michaela Váňová
22. 11. 2018 12:27
Nová kampaň luxusní značky Dolce & Gabbana vzbudila v Číně pozdvižení. Číňané totiž na sociálních sítích příliš neocenili utahování si z národních stereotypů a klipy známé značky označili za rasistické. Firma na základě vlny protestů dokonce musela zrušit naplánovanou módní přehlídku.
Reklama Dolce and Gabbana | Video: Dolce and Gabbana

V sérii třech klipů módního domu se čínská žena oblečená do šatů značky chichotá, a marně se snaží sníst pizzu či špagety pomocí čínských hůlek.

V podstatě nevinná kombinace čínské a italské kultury však vzbudila mezi mnoha Číňany na sociálních sítích odpor, jelikož kampaň pochopili jako zesměšňování. Desítky tamních osobností následně vyzvaly k bojkotu módních přehlídek i výrobků značky. Například oblíbená čínská filmová herečka Čang C’-i, známá z filmu Tygr a Drak nebo Gejša, oznámila, že se značkou už nebude dále spolupracovat a její oblečení přestane kupovat.

Videa vznikla v rámci kampaně DG Loves China, která měla italské značce otevřít cestu na trh Říše středu. Kvůli nečekané kritice a bojkotu však museli pořadatelé asi hodinu před začátkem dokonce zrušit módní přehlídka v Šanghaji.

Dolce & Gabbana následně uvedla, že přesunuje středeční přehlídku na jiný termín, žádný důvod však firma nespecifikovala. Za nedobré přijetí klipů se následně firma veřejně omluvila a ujistila, že "respektuje Čínu".

Kauza ovšem začala následně opět gradovat, když se na instagramovém účtu spoluzakladatele italské značky Stefana Gabbana začala objevovat silně rasistická vyjádření na účet Číňanů. Podle firmy však šlo o útok hackerů, kteří osobní profil návrháře napadli.

Prohlášení Stefana Gabbana na jeho Instagramu:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy