Inspekce trestala hlavně nelegální práci a chyby v bezpečnosti, pokuty dosáhly 219 milionů

ČTK ČTK
9. 3. 2018 9:50
Při kontrolách inspektoři mimo jiné odhalili 2918 nelegálních zaměstnanců. Nejvíce pochybení, téměř 20 000, se týkalo bezpečnosti práce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Dohnal

Praha/Opava - Státní úřad inspekce práce loni provedl u zaměstnavatelů bezmála 25 000 kontrol, zjistil při nich téměř 36 000 nedostatků a dal 3516 pokut v celkové výši téměř 219 milionů korun.

Při kontrolách inspektoři mimo jiné odhalili 2918 nelegálních zaměstnanců. Nejvíce pochybení, téměř 20 000, se týkalo bezpečnosti práce. Informoval o tom mluvčí úřadu Richard Kolibač.

"Celkem bylo u zaměstnavatelů při kontrolách zjištěno 35 777 nedostatků, přičemž 19 098 z nich bylo zjištěno v oblasti bezpečnosti práce a vyhrazených technických zařízení, 9160 nedostatků bylo zjištěno při kontrolách v oblasti pracovních vztahů a podmínek," uvedl Kolibač.

Inspektoři také odhalili 2918 nelegálních pracovníků, z toho 767 bylo Čechů, 234 občanů ze zemí EU a 1917 cizinců mimo unii.

Kontroly se vedle dodržování bezpečnosti práce na pracovištích, odhalování nelegálního zaměstnávání či dodržování pracovních vztahů zaměřily na zkoumání příčin a okolností pracovních úrazů. Nejčastěji zaměstnavatelé porušovali právní předpisy při vyhledávání a řízení rizik spojených s možným ohrožením života a zdraví zaměstnanců.

Chybovali také při sjednávání a ukončování pracovního poměru, odměňování a dodržování pracovní doby zaměstnanců i v oblasti agenturního zaměstnávání.

V minulém roce přijaly orgány inspekce práce celkem 6870 podnětů ke kontrole. Nejčastěji to bylo kvůli možnému porušování právních předpisů v oblasti pracovních vztahů, podezření na nelegální práci či bezpečnost práce.

Státní úřad inspekce práce má sídlo v Opavě, řídí ho ministerstvo práce a sociálních věcí. Spadá pod něj osm oblastních inspektorátů práce.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy