Inspekce trestala hlavně nelegální práci a chyby v bezpečnosti, pokuty dosáhly 219 milionů

ČTK ČTK
9. 3. 2018 9:50
Při kontrolách inspektoři mimo jiné odhalili 2918 nelegálních zaměstnanců. Nejvíce pochybení, téměř 20 000, se týkalo bezpečnosti práce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Dohnal

Praha/Opava - Státní úřad inspekce práce loni provedl u zaměstnavatelů bezmála 25 000 kontrol, zjistil při nich téměř 36 000 nedostatků a dal 3516 pokut v celkové výši téměř 219 milionů korun.

Při kontrolách inspektoři mimo jiné odhalili 2918 nelegálních zaměstnanců. Nejvíce pochybení, téměř 20 000, se týkalo bezpečnosti práce. Informoval o tom mluvčí úřadu Richard Kolibač.

"Celkem bylo u zaměstnavatelů při kontrolách zjištěno 35 777 nedostatků, přičemž 19 098 z nich bylo zjištěno v oblasti bezpečnosti práce a vyhrazených technických zařízení, 9160 nedostatků bylo zjištěno při kontrolách v oblasti pracovních vztahů a podmínek," uvedl Kolibač.

Inspektoři také odhalili 2918 nelegálních pracovníků, z toho 767 bylo Čechů, 234 občanů ze zemí EU a 1917 cizinců mimo unii.

Kontroly se vedle dodržování bezpečnosti práce na pracovištích, odhalování nelegálního zaměstnávání či dodržování pracovních vztahů zaměřily na zkoumání příčin a okolností pracovních úrazů. Nejčastěji zaměstnavatelé porušovali právní předpisy při vyhledávání a řízení rizik spojených s možným ohrožením života a zdraví zaměstnanců.

Chybovali také při sjednávání a ukončování pracovního poměru, odměňování a dodržování pracovní doby zaměstnanců i v oblasti agenturního zaměstnávání.

V minulém roce přijaly orgány inspekce práce celkem 6870 podnětů ke kontrole. Nejčastěji to bylo kvůli možnému porušování právních předpisů v oblasti pracovních vztahů, podezření na nelegální práci či bezpečnost práce.

Státní úřad inspekce práce má sídlo v Opavě, řídí ho ministerstvo práce a sociálních věcí. Spadá pod něj osm oblastních inspektorátů práce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy