Inspekce trestala hlavně nelegální práci a chyby v bezpečnosti, pokuty dosáhly 219 milionů

ČTK ČTK
9. 3. 2018 9:50
Při kontrolách inspektoři mimo jiné odhalili 2918 nelegálních zaměstnanců. Nejvíce pochybení, téměř 20 000, se týkalo bezpečnosti práce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Dohnal

Praha/Opava - Státní úřad inspekce práce loni provedl u zaměstnavatelů bezmála 25 000 kontrol, zjistil při nich téměř 36 000 nedostatků a dal 3516 pokut v celkové výši téměř 219 milionů korun.

Při kontrolách inspektoři mimo jiné odhalili 2918 nelegálních zaměstnanců. Nejvíce pochybení, téměř 20 000, se týkalo bezpečnosti práce. Informoval o tom mluvčí úřadu Richard Kolibač.

"Celkem bylo u zaměstnavatelů při kontrolách zjištěno 35 777 nedostatků, přičemž 19 098 z nich bylo zjištěno v oblasti bezpečnosti práce a vyhrazených technických zařízení, 9160 nedostatků bylo zjištěno při kontrolách v oblasti pracovních vztahů a podmínek," uvedl Kolibač.

Inspektoři také odhalili 2918 nelegálních pracovníků, z toho 767 bylo Čechů, 234 občanů ze zemí EU a 1917 cizinců mimo unii.

Kontroly se vedle dodržování bezpečnosti práce na pracovištích, odhalování nelegálního zaměstnávání či dodržování pracovních vztahů zaměřily na zkoumání příčin a okolností pracovních úrazů. Nejčastěji zaměstnavatelé porušovali právní předpisy při vyhledávání a řízení rizik spojených s možným ohrožením života a zdraví zaměstnanců.

Chybovali také při sjednávání a ukončování pracovního poměru, odměňování a dodržování pracovní doby zaměstnanců i v oblasti agenturního zaměstnávání.

V minulém roce přijaly orgány inspekce práce celkem 6870 podnětů ke kontrole. Nejčastěji to bylo kvůli možnému porušování právních předpisů v oblasti pracovních vztahů, podezření na nelegální práci či bezpečnost práce.

Státní úřad inspekce práce má sídlo v Opavě, řídí ho ministerstvo práce a sociálních věcí. Spadá pod něj osm oblastních inspektorátů práce.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy