Přispějte poště jako na vlaky nebo autobusy, chtějí zaměstnanci po státu. Zkušení odcházejí

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
7. 3. 2018 17:30
Kvůli nízkým mzdám je mnoho neobsazených pracovních míst a zaměstnanci pošty tak pracují v extrémních podmínkách, varují autoři petice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Zlepšení pracovních a mzdových podmínek zaměstnanců České pošty požaduje petice, kterou podepsalo zhruba 14 000 lidí. Organizátoři z řad poštovních odborářů ji dnes předali předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD). Horní komora bude záležitost řešit mimo jiné na některé ze svých schůzí.

Petice požaduje především "spravedlivou úhradu nákladů základních poštovních služeb", které poštu podle odborářů stojí dvě miliardy korun ročně, ale stát ze zákona hradí maximálně jejich čtvrtinu. Česká pošta tyto služby musí platit z velké části sama a řeší to úsporami.

"Nejvíce nedostatek peněz pociťují zaměstnanci, kteří pracují za nízké mzdy a často ve špatných pracovních podmínkách," uvedla předsedkyně poštovních odborářů Jindřiška Budweiserová.

Mzdy většiny zaměstnanců České pošty jsou podle ní pod úrovní průměrné mzdy v národním hospodářství, přestože za poslední tři roky mzdy rostly o zhruba 13 procent. "Průměrná mzda v národním hospodářství v roce 2017 byla zhruba 28 500 Kč, zatímco u České pošty jen necelých 24 000 Kč. Nutno říci, že průměrné mzdy dosáhne jen málo zaměstnanců, a jejich převážná část pracuje za méně než 20 000 korun," řekla odborářka.

Pro zaměstnance pošty je podle ní nezbytné, aby stát spravedlivě přistupoval k poštovním službám obdobně jako k službám v autobusové a železniční dopravě a hradil také náklady na základní poštovní služby. Stávající zákonná výše limitu úhrady čistých nákladů na základní poštovní služby je podle odborářů nedostatečná.

Stát na základní poštovní služby přispívá půlmiliardou korun, zatímco Správě železniční a dopravní cesty dává 13 miliard korun, Českým drahám 14 miliard korun a autobusovým dopravcům 4,5 miliardy korun ročně. Petice proto požaduje zvýšení limitu v rámci chystané novely poštovního zákona.

Petici sestavil Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, který sdružuje kolem 9000 odborářů mezi zaměstnanci České pošty. Vedle Senátu petici dostanou i vláda a Sněmovna.

"Především kvůli nízkým mzdám je mnoho neobsazených pracovních míst a zaměstnanci pošty tak pracují v extrémních podmínkách, s velkou zátěží a stresem. Situace zaměstnanců je složitá a vážná, odcházejí dlouholetí zaměstnanci a nastává personální destabilizace podniku. Česká pošta stojí na lidské práci, a ta musí být ve slušné společnosti řádně oceněna," uvedli autoři petice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy