Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta. Analytici očekávali stagnaci meziroční inflace.
Zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami alkoholických nápojů a tabáku, uvedli statistici. Ceny alkoholických nápojů zlevnily v dubnu o 0,2 procenta, přičemž v březnu o 4,5 procenta rostly. Vejce v dubnu meziročně zlevnila o 10,5 procenta a cukr o 30,8 procenta.
"V meziročním srovnání zůstávají i nadále hlavním zdrojem růstu inflace náklady spojené s bydlením včetně energií, které přispívají více jak z poloviny k celkovému růstu spotřebitelské inflace," vysvětluje analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. "Kladně do celkové inflace v dubnu přispěly i potraviny, a to především zelenina a brambory. Meziročně podražily i položky v oddíle ostatní zboží a služby, v oddílu stravování a ubytování a také v segmentu dopravy," dodává Novák.
Ceny nájemného z bytu se zvýšily o 3,3 procenta, vodného a stočného shodně o 2,6 procenta, elektřiny o 11,9 procenta a zemního plynu o 3,6 procenta. Ceny zeleniny stouply o 30,7 procenta, z toho ceny brambor o 70,2 procenta. V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny výrobků a služeb pro osobní péči o 4,2 procenta, ceny pojištění o 4,6 procenta a ceny finančních služeb o 6,2 procenta. Zdražilo i stravování a ubytování a pohonné hmoty.
Růst spotřebitelské inflace podle Nováka dosáhl vrcholu již v březnu a přes tři procenta se již letos s největší pravděpodobností nedostane. "V nadcházejících měsících očekávám další zpomalení spotřebitelské inflace směrem k 2,5 procenta. A velmi pozvolné zpomalení inflace seshora ke dvěma procentům očekávám i ve druhé polovině letošního roku," doplňuje analytik.