Globální ekonomika může být "kodrcavá jízda". Světová banka zhoršila její výhled

8. 1. 2019 22:32
Světová banka dnes mírně zhoršila výhled globální ekonomiky. Celosvětový hospodářský růst v letošním roce podle její nové prognózy zpomalí na 2,9 procenta z loňských tří procent. V příštím roce by pak měl zvolnit na 2,8 procenta.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

V červnovém výhledu banka předpovídala, že světová ekonomika letos vzroste o tři procenta a napřesrok o 2,9 procenta. Loňský růst banka v červnu odhadovala na 3,1 procenta.

V dnešním výhledu banka poukázala na slábnutí mezinárodního obchodu a aktivity zpracovatelského průmyslu. Upozornila rovněž, že přetrvává zvýšené napětí v obchodních vztazích a že některé velké rozvíjející se ekonomiky čelí výrazným tlakům na finančních trzích,

"Na začátku roku 2018 světová ekonomika jela na plný výkon, během roku však ztrácela na rychlosti a v následujícím roce by její jízda mohla být ještě více kodrcavá," uvedla výkonná ředitelka Světové banky Kristalina Georgievová.

Světová banka nadále předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se letos zvýší o 2,5 procenta. Odhad růstu největší světové ekonomiky pro příští rok však snížila na 1,7 procenta z dříve předpokládaných dvou procent.

Odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny Světová banka zhoršila na 1,6 procenta z 1,7 procenta. V příštím roce v eurozóně nadále počítá s hospodářským růstem 1,5 procenta.

Video: Jaká byla česká cesta ke kapitalismu?

Hosty byli ekonomové Tomáš Sedláček a Dušan Tříska, anarchokapitalista Urza, hudebník David Koller a chartista Vladimír Líbal. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy