Foto: Nová dominanta Pankráce láká do kanceláří s řadou "zelených vychytávek"

Foto: Nová dominanta Pankráce láká do kanceláří s řadou "zelených vychytávek"
Enterprise Office Center, novou kancelářskou budovu na pražském Pankráci, postavila firma Strabag pro společnost Erste Group Immorent.
Budova, jejímž architektem je Vladimír Krátký, je 50 metrů vysoká a 120 metrů dlouhá. Nachází se mezi jinou kancelářskou budovou stejného vlastníka a magistrálou, od které je oddělena protihlukovou stěnou.
Majitelé se chlubí řadou "zelených vychytávek", jako jsou třeba zástrčky pro elektrické automobily, ale především energetickou úsporností budovy, která údajně uspoří až 25 procent energie oproti srovnatelným stavbám.
„Enterprise je prvním kancelářským objektem v Praze s okny, která splňují parametry kladené na pasivní budovy. V důsledku toho je budova až zhruba do pěti stupňů Celsia energeticky soběstačná, protože veškeré energie na vytápění jsou kryty odpadním teplem, které sama produkuje,“ tvrdí jednatel společnosti Erste Group Immorent ČR Tomáš Velemínský.
Foto: archiv Erste Group Immorent
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
3. 12. 2015 19:36
"Chtěli jsme vytvořit moderní, nadčasovou stavbu, která třeba i za sto let bude přirozenou a obdivovanou součástí městského veřejného prostoru," říká o novém kancelářském komplexu na pražském Pankráci Tomáš Velemínský, jednatel společnosti Erste Group Immorent, která stavbu vlastní. Povedlo se?
 

Právě se děje

před 14 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy