Fond investující Babišovy peníze prodal kanceláře v Ostravě za více než 1,4 miliardy

Martina Marečková
Aktualizováno 7. 1. 2019 11:40
Orchard Office Park – největší moderní komplex kanceláří v Ostravě – změnil vlastníka. Jeho dosavadní majitel Hartenberg Holding, jehož kapitál na investice pochází v drtivé většině od Andreje Babiše, jej prodal českému realitnímu fondu BHS Real Estate Fund. Ten za deset let staré budovy zaplatil přes 1,4 miliardy korun.
Kancelářský komplex Orchard.
Kancelářský komplex Orchard. | Foto: Hartenberg Capital

Hartenberg na prodeji nemovitostí vydělal kolem půl miliardy korun, prozradil Aktuálně.cz zdroj blízký transakci. Obchod byl uzavřen 31. prosince formou prodeje stoprocentního podílu ve společnosti Portal Investments.

Kancelářský komplex Orchard.
Kancelářský komplex Orchard. | Foto: Hartenberg Capital

Orchard nabízí 34 tisíc metrů čtverečních moderních kanceláří ve třech budovách. Stavby byly dokončeny v roce 2009. Hartenberg nemovitosti vlastnil od roku 2016 a za tu dobu zvýšil obsazenost kanceláří z 80 na 95 procent. 

Kancelářský park byl vybudován v letech 2007-2009, nabízí vlastní kantýnu, školku a více než 640 parkovacích míst.

"Vzhledem k tomu, že jsme naplnili své cíle, jsme se rozhodli alokovat kapitál do dalších projektů, které brzy představíme," uvedl k transakci Jozef Janov, spolumajitel společnosti Hartenberg.

Hartenberg spadá pod firmu SynBiol. Její akcie a rovněž akcie společnosti Agrofert vložil Babiš předloni v únoru kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

"Komerční nemovitosti poskytují, v porovnání s těmi rezidenčními, atraktivní výnos z nájmů. Na základě toho náš investiční výbor letos analyzoval mnoho kancelářských budov a nakonec se rozhodl pro koupi komplexu Orchard v Ostravě," uvedl k nákupu za zakladatele fondu BH Securities Pavel Borovička.

V roce 2018 BHS Real Estate Fund již koupil například kancelářskou budovu Oregon House na Praze 5 - Zličíně.

V Ostravě se v prosinci prodalo také nákupní a zábavní centrum Forum Nová Karolina. Z pohledu jednotlivé nemovitosti šlo o největší realitní obchod roku 2018. Budovu za 5,4 miliardy korun koupil ČS nemovitostní fond, který obhospodařuje Reico investiční společnost České spořitelny. Centrum od roku 2012 vlastnil společný podnik britské investiční skupiny Meyer Bergman a kanadského penzijního fondu HOOPP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy