Evropská komise žaluje Česko. Vadí jí, že notáře mohou dělat jen čeští občané

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2016 16:03
Evropská komise posílá Českou republiku k Evropskému soudnímu dvoru kvůli tomu, že Česko neumožňuje vykonávat práci notáře i jiným než jen vlastním občanům. Taková podmínka je podle exekutivy Evropské unie v rozporu s pravidly o svobodě usazování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brusel - Evropská komise posílá Česko k Evropskému soudnímu dvoru kvůli tomu, že Česko umožňuje vykonávat práci notáře jen svým vlastním občanům. Taková podmínka je podle exekutivy Evropské unie v rozporu s pravidly o svobodě usazování.

Český přístup nelze zdůvodnit ani článkem unijní smlouvy, který se týká činností spjatých s výkonem veřejné moci. Komise se podle své dnešní tiskové zprávy domnívá, že činnosti vykonávané českými notáři se nijak významně neliší od činností, které soudní dvůr už posuzoval a u kterých rozhodl, že podmínka státní příslušnosti v souladu s unijním právem není.

Česko ovšem na svém přístupu k věci trvalo, a tak Komise věc postoupila soudu, který už podobnou věc projednává v maďarském případě.

Komise dodala, že podobné situace pozorně sleduje také v ostatních členských státech Unie.

Podobný verdikt už v roce 2011

Už v květnu 2011 unijní soud rozhodl, že veřejnou moc nevykonávají notáři v Belgii, Francii, Lucembursku, Německu, Rakousku a Řecku, a v prosinci stejný verdikt následoval pro Nizozemsko.

Z rozsudků přitom podle komise vyplývá, že musí existovat přímá a specifická spojitost činnosti notáře s výkonem veřejné moci. "V reakci na rozhodnutí soudního dvora tyto členské státy své právní předpisy změnily a diskriminační praktiky ukončily," upozornila komise.

Loni padlo podobné rozhodnutí vůči Lotyšsku, které už také od té doby svá pravidla změnilo.

Podle názoru evropského soudu existuje spojitost určité činnosti s výkonem veřejné moci, pokud tato činnost není jen pomocným či přípravným úkonem a zahrnuje rozhodovací pravomoci ve sporných věcech a pravomoci omezovací nebo donucovací.

Naopak spojitost s výkonem veřejné moci postrádá, pokud se strany svobodně rozhodly přijmout uložené rozhodnutí. Přestože je rozsah činností českých notářů široký, žádná z jimi vykonávaných činností podle názoru komise zřejmě neodpovídá definici činností uvedených pro výkon veřejné moci podle příslušného článku unijních smluv.

 

Právě se děje

Další zprávy