Evropská ekonomika poroste nad očekávání. Pomohou i uprchlíci, očekává komise

ČTK ČTK
5. 11. 2015 11:32
Ekonomika celé Evropské unie letos vykáže růst o 1,9 procenta, v eurozóně o 1,6 procenta. Vyplývá to z nové prognózy Evropské komise. V příštích letech má hospodářský růst mírně zrychlovat. Dál přetrvává velmi nízká míra inflace. Příchod velkého množství uprchlíků prý krátkodobě přinese hlavně vyšší veřejné výdaje, dlouhodobě je pozitivní dopad očekáván především ve vyšší nabídce pracovních sil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Ekonomika celé Evropské unie letos vykáže růst o 1,9 procenta, v eurozóně bude růst činit 1,6 procenta. V pravidelné podzimní makroekonomické předpovědi to dnes uvedla Evropská komise. Odhad je tak v obou základních číslech o desetinu procenta optimističtější než předcházející prognóza z května.

Dál přetrvává velmi nízká míra inflace, pro celou EU má být letos nulová a v zemích platících eurem pouze 0,1 procenta.

Podle eurokomisaře pro ekonomické otázky a daně Pierra Moscoviciho jsou ale velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a přetrvávají problémy s nedostatečnými investicemi či trvale vysokou mírou zadlužení.

V příštích letech má růst mírně zrychlovat a v EU se v roce 2016 dostat na dvě procenta, v eurozóně pak na 1,8 procenta. O rok později by měl hrubý domácí produkt (HDP) celé osmadvacítky růst o 2,1 procenta, v zemích platících eurem o 1,9 procenta.

Také v letech 2016 a 2017 ale dál zůstane inflace pod hodnotou dvou procent. V prvním z těchto roků komise předpokládá pro celou Unii růst cen o 1,1 procenta a v eurozóně o procento. Inflace v roce 2017 pak bude podle prognózy v celé Unii i v eurozóně shodně na hodnotě 1,6 procenta.

Prognóza nabízí první zhodnocení hospodářského dopadu příchodu velkého počtu uprchlíků do EU. Uvádí, že krátkodobě znamenají vyšší veřejné výdaje růst hrubého domácího produktu, dlouhodobě je pozitivní dopad očekáván především ve vyšší nabídce pracovních sil. Předpokladem je ale správná politika, která změny na pracovním trhu skutečně umožní. "Pro EU jako celek bude dopad malý, ale může být silnější v některých členských státech," uvedla Komise.

Místopředseda Komise pro euro Valdis Dombrovskis upozorňuje, že mírný hospodářský růst v zásadě podporují dočasné faktory, jako jsou nízké ceny ropy, slabší euro a měnová politika Evropské centrální banky (ECB). "Eurozóna ukázala odolnost vůči vnějšímu vývoji, jako bylo zpomalení světového obchodu, a to je povzbuzující," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy