Elektronickou evidenci tržeb schválil i Senát, má přinést do rozpočtu až 18 miliard

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 16. 3. 2016 14:28
Senátoři podpořili plán ministra financí Andreje Babiše na omezení daňových úniků. Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to možná už od listopadu. Součástí návrhu je snížení DPH pro stravovací služby z 21 na 15 procent.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Senát dnes podle očekávání schválil zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a až 18 miliard korun do státní pokladny. Podle pravicové opozice, která chce zákon napadnout u Ústavního soudu, návrh zlikviduje řadu drobných živnostníků. Normu dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který ji již dříve podpořil.

Senátoři o zákonu rozhodli po zhruba čtyřhodinové debatě, v níž zopakovali argumenty pro a proti elektronické evidenci tržeb. Kritici zejména z řad ODS chtěli v zákoně alespoň zmírnit sankce za porušení zákona nebo zpřísnit režim finančním úřadům. Zástupci koalice ale úpravy odmítli z obav, že by se v případě vrácení zákona Sněmovně opakovaly opoziční obstrukce.

Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to možná už od listopadu. Do půldruhého roku poté mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, ti se pod zákon dostanou až poté. Podnikatelé budou muset nejpozději při zaplacení zboží nebo služby poslat finanční správě údaje o tržbě a vystaví zákazníkovi účtenku.

Kupující si bude moci na internetu ověřit, zda prodejce skutečně údaje poslal daňové správě. Ministerstvo financí bude moci pořádat účtenkovou loterii o věcné nebo peněžní ceny, které se budou moci lidé zúčastnit na základě zaslání účtenky nebo údaje povinně uváděného na účtence.

Součástí návrhu je snížení daně z přidané hodnoty pro stravovací služby z 21 na 15 procent.

Video: Podívejte se, jak má evidence tržeb fungovat:

Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy