Největší mzdu v Británii bere ředitelka sázkové kanceláře. Loni si přišla na miliardy

ČTK ČTK
19. 12. 2019 11:47
Britská multimiliardářka a zakladatelka internetové sázkové společnosti Bet365 Denise Coatesová (52) si loni vydělala 323 milionů liber (téměř 9,7 miliardy Kč), což je nejvyšší mzda vyplacená britskou firmou v loňském roce a více než 2000násobek platu premiéra Borise Johnsona.
Denise Coatesová.
Denise Coatesová. | Foto: Reuters

Coatesová zároveň překonala svůj rekord z předchozího roku, kdy si přišla na 265 milionů liber. Informoval o tom ve čtvrtek britský list The Guardian.

Základní mzda Coatesové za 12 měsíců končících v březnu 2018 činila 276 585 000 liber. Vzhledem k jejímu více než 50 procentnímu podílu ve firmě, jež sídlí v Stoke-on-Trent, jí bylo vyplaceno dalších asi 45 milionů liber v dividendách. Průměrně si tak v pracovní den vydělala 1,3 milionu liber, což je 9500krát více než průměrná mzda ve Spojeném království. Zároveň je její mzda asi 18 500krát vyšší než průměrná mzda žen ve Stoke-on-Trent.

Coatesová, jejíž majetek se odhaduje na 6,9 miliard liber, se na žebříčku nejbohatších Britů nachází na 19. příčce. Na veřejnosti se moc neukazuje a velmi zřídka poskytuje rozhovory. Společnost vlastní spolu s bratrem Johnem a otcem Peterem.

Coatesová vystudovala ekonometrii na Sheffieldské univerzitě a obdržela diplom s vyznamenáním. Po dokončení studia začala pracovat v sázkové společností vedené jejím otcem. V roce 2000 odhadla potenciál online hazardu a zaregistrovala internetovou doménu Bet365.com s cílem směřovat fungování rodinné firmy na internet.

High Pay Centre, což je think-tank monitorující mzdy, uvedl, že zveřejnění mzdy Coatesové působí cynicky, neboť přišlo až po parlamentních volbách, které se v Británii uskutečnily minulý týden. Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn se před volbami zavázal, že bude bojovat proti příliš vysokým mzdám v korporátní sféře a zaměří se na bohaté elity, připomněl The Guardian. Volby ale nakonec s příslibem zajištění brexitu pohodlně vyhráli konzervativci.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy