Dovolené v Řecku se nebojte. Uprchlíci z ostrovů mizí, potraviny ale zdražily

Jana Kohoutová Jana Kohoutová
26. 6. 2016 9:40
Hlavní turistická sezóna je doslova za dveřmi. Nejen od zástupců cestovních kanceláří, ale i od Čechů, kteří se momentálně nacházejí v Řecku či se v nedávné době vrátili, jsme pro vás zjistili, jak je to v letošní sezóně s migranty, protesty, výběry z bankomatů či ekonomickou situací v Řecku.
Dovolená v Řecku. Ilustrační foto
Dovolená v Řecku. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha – Přestože řecké problémy se zadlužením či uprchlíky nezmizely a situace v zemi má ke stabilitě daleko, turisté se ničeho obávat nemusí. Potvrzují to i Češi, kteří se tam momentálně nacházejí nebo se před nedávnem vrátili. Oproti loňskému začátku léta nehrozí zavření bank nebo prázdné bankomaty.

Cestovní kanceláře oslovené redakcí Aktuálně.cz potvrzují, že o Řecko je v letošní sezóně opět vyšší zájem. A ceny zájezdů ještě porostou. „S blížící se sezónou očekáváme nárůst cen last minute zájezdů u vybraných řeckých ostrovů,“ říká Petr Šatný z CK Alexandria.

Poptávka zejména po některých řeckých ostrovech podle něj enormně vzrostla. Větší zájem projevují Angličané, Němci a Poláci. K nim je nutné přidat alespoň část ze tří milionů Rusů, kteří v loňské sezóně navštívili Turecko, ale letos tam kvůli špatným vztahům obou zemí nepojedou. Přesouvají se tedy zejména do Řecka, Španělska či Bulharska.

Dražší Kréta, levnější Kos

U českých turistů hraje výraznou roli fakt, zda byl ostrov v minulosti zasažen migrační krizí, či ne. Od toho se odvíjí i ceny zájezdů. „Na Krétě vzrostla meziročně cena zájezdů vzhledem k vysoké poptávce o pět až deset procent. Naopak ostrovy Kos, Rhodos a Samos stejným způsobem zlevnily,“ uvádí František Vorel z Blue Style. Dodává, že tyto ostrovy se v minulosti potýkaly s negativní publicitou kvůli uprchlické krizi.

To potvrzuje i Jan Bezděk z CK Fischer. Podle něj se ceny dovolené na ostrově Kos pohybují výrazně níže než v loňském roce. Situace se ale podle dostupných informací uklidnila a ceny jsou pro klienty výhodné, proto je o něj momentálně velký zájem.

Na uprchlíky běžný turista na dovolené zřejmě nenarazí. Na ostrovech totiž už nejsou buď vůbec, nebo v minimálních počtech. „Podle zpráv z radnice vím, že pokud někdy někdo dorazí, tak si ho Turecko přejímá zpět podle dohody,” potvrzuje Linda Koulias, Češka žijící na Kosu. Ona sama už žádného uprchlíka neviděla od ledna. 

A že nejde jen o reklamní tvrzení cestovních kanceláří, potvrzuje i Hana Nováková, která se z dovolené na Rhodosu vrátila před čtrnácti dny. „Projeli jsme celý ostrov a vše bylo v pořádku. O žádném uprchlíkovi jsem neslyšela, ani jsem ho neviděla," říká. Stejně tak Petra Jírů, která si momentálně užívá dovolenou s partnerem na Krétě: „Migranty jsme zatím žádné nepotkali. Ani po cestě autobusem do hotelu," uvádí.

Loňská nejistota se neopakuje

Zástupci oslovených cestovních kanceláří se shodují, že ekonomické problémy Řecka se v turistických destinacích neprojevují. „Servis je na stejné nebo vyšší úrovni než v minulých letech, zásobování bez problémů,“ tvrdí Stanislav Zíma z Exim Tours. Eva Holečková z Firo Tour doplňuje, že hotely a hotely i obchodníci jsou připraveni na sezonu a plnohodnotně poskytují své služby.

To potvrzuje i přímo z dovolené Petra Jírů: „Žádné problémy nepociťuji, vše tu funguje, jak má,“ říká. Podobný názor má i Linda Koulias. „Hotely jsou připravené, pláže jsou nachystané s lehátky a slunečníky a moře se pomalu, ale jistě otepluje. Město Kos je vyšperkované a letošní turisty přivítá v ještě větší kráse než kdy jindy."

Naprostá většina klientů s cestovkami vyráží na řecké ostrovy, kde krizi, pokud se nebudou bavit s místními, pravděpodobně vůbec nepocítí. Veškeré služby mají zpravidla zajištěné v areálech svých hotelů či jejich bezprostředním okolí.

Loňský scénář, který vypadal nejdříve dramaticky, ale pro turisty v konečné fázi prakticky nic neznamenal, nikdo z dotazovaných neočekává. „Spolupracujme s prověřenými partnery a hoteliéry, kteří neměli problém se zásobováním a poskytováním služeb v plném rozsahu ani v loňském roce,“ ujišťuje Vorel.

Protesty? Na ostrovech nepravděpodobné

Oproti loňsku nehrozí ani zavírání bank. Z bankomatů lze zcela běžně vybírat, potvrzuje i Hana Nováková. Případná omezení - pokud by nastala - by se vztahovala pouze na místní, rozhodně ne na turisty. „Jestli se však někdo obává, může si s sebou vzít pro jistotu nějaké peníze v hotovosti,“ dodává Bezděk. Stejně to vidí i Jírů: „Vybírat se nechystáme, eura jsme si dovezli z domova.“

Optimismus převládá i ohledně případných stávek či protestů. Podle Zímy i Šatného krizové situace na řeckých ostrovech nehrozí. „O protestech jsem nic neslyšela ani jsem nezpozorovala, že by je tu někdo řešil. Každý si užívá moře a sluníčko,“ říká i Jírů.

Pokud se klienti rozhodnou jet do větších měst jako jsou Atény či Soluň, měli by se stávkami či protesty raději počítat. Situace tam není snadno předvídatelná. Cestovní kanceláře svým klientům doporučují vyhýbat se takovým místům, kde se demonstrace mohou konat a kde by mohlo dojít k incidentům. Před cestou do většího města je rovněž vhodné ověřit seznam naplánovaných akcí na stránkách www.apergia.gr. Přestože se jedná o stránky v řečtině, lze z nich alespoň s pomocí překladače zjistit důležité informace.

Důchody klesají, daně rostou a potraviny zdražují

Samotní Řekové se už příliš radovat nemohou - pokud jde o porovnání s loňskem. V druhé polovině května schválili poslanci reformní balíček jako podmínku k čerpání další mezinárodní pomoci. Konkrétně by se mělo jednat o půjčku 7,5 miliardy eur (přes 202 miliardy korun) nyní v červnu a další necelé tři miliardy eur (81 miliard korun) v průběhu července a srpna. Kvůli tomu museli řečtí poslanci odhlasovat několik zákonů s radikálními škrty ve výši 1,8 miliardy eur (78,6 miliardy korun).

Zmiňované reformy zahrnují jednak zvyšování daní a nárůst DPH, na druhou stranu také snížení mezd a důchodů. Od června se zvýší DPH z 23 procent na 24 procent u většiny komodit, které zahrnuje spotřební koš domácností. Ten vedle dalšího obsahuje prakticky všechny základní potraviny (k prudkému zvýšení daně z 13 na 23 procent došlo loni v červenci). Rostou také ceny oblečení, obuvi, elektrospotřebičů i pohonných hmot.

Zatímco předseda vlády a lídr politické strany Syriza Alexis Tsipras tyto reformy označuje za počátek ekonomického růstu, obyčejní Řekové se obávají existenční krize. Podobně kriticky se na škrty a prognózy dívá i New York Times. Krize podle něj navíc nikdy neskončí, pokud evropští lídři budou nadále prosazovat stejnou politiku, která již opakovaně selhala.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy