Dorazí balíky včas? Pošťáci se s politiky nedohodli, pondělní stávka proběhne

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 16. 12. 2016 15:12
Premiérovi Sobotkovi ani ministru vnitra Chovancovi se na pátečním jednání nepodařilo přesvědčit menšinové odboráře, aby nestávkovali kvůli požadavku na vyšší než dohodnutý růst mezd. Před Vánoci je přitom provoz na poště téměř dvojnásobný.
Foto: Česká pošta

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka ani ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) na dopoledním jednání s menšinovými odbory České pošty neodvrátili stávku chystanou na pondělí.

Sobotka sice uvedl, že přetížení zaměstnanci si zaslouží lepší platy, vybavení i další podmínky pro práci a pošta větší investice do zkvalitňování svých služeb, stávkou si však odboráři více peněz nevybojují, protože podnik je v současné chvíli nemá kde vzít. 

"Rozumím požadavku na růst mezd a co nejlepší pracovní podmínky, ale máme limity ekonomických možností a ty jsou nastaveny jinak než u firem, které mají vyšší mzdy a odvádějí dividendy do zahraničí," říká Sobotka. Ministr vnitra, pod něhož pošta spadá, a generální ředitel podniku Martin Elkán mají podle něj dodat v prvním pololetí strategii rozvoje pošty včetně plánu mzdového vývoje.

Stát se však podle premiéra musí zasadit o to, aby České poště v příštím roce uvolnil 1,4 až 1,5 miliardy korun jako kompenzaci za státem objednané služby v letech 2013 a 2014. Kompenzace za nevýdělečné služby měl původně hradit fond, do kterého měli přispívat konkurenti České pošty, ten ale nakonec nevznikl a náhradu tak má platit podle ministrů stát (Český telekomunikační úřad).

Babiš chce transparentnější hospodaření

Na proplacení peněz se však vláda musí domluvit i s ministrem financí a šéfem ANO Andrejem Babišem. Ten se domnívá, že pošta má nejprve najít peníze u sebe a rozkrýt netransparentní hospodaření. "Česká pošta je velice bonitní aktivum, ale bohužel je to pro mě podnik, který hospodaří velice netransparentně. Za skandální považuji, že generální ředitel má 300 000 korun plat a ještě 300 000 bonus. Takže jestli se poště nedaří, tak by si měli snížit příjmy," citovala Babiše ČTK.

Pokud by po jednání ve vládě pošta kompenzace dostala, na růst mezd by z nich šlo minimálně 35 procent, což představuje 1200 až 1400 korun na zaměstnance měsíčně. Pošta si podle ministra vnitra takové peníze zaslouží. "Přesoutěžila 95 procent zakázek a ušetřila tím 800 milionů korun. Na mzdy zaměstnanců dala 1,2 miliardy korun, takže peníze, kterém chceme poště vyplatit nejsou žádnou dotací, ale jen platbou za to, co jsme si u ní jako stát objednali," uvedl Chovanec.

Narážel tak na to, že pošta musí zajišťovat obslužnost po celé republice a provozovat 3 200 poboček. Kdyby se chovala čistě komerčně, provozovala by jen několik stovek poboček a ostatní, hlavně na vesnicích, by ke škodě obyvatel skončily.

Stávkovat plánuje pětina zaměstnanců

Práci chce na dvě hodiny během pondělí 19. prosince zastavit zhruba pětina zaměstnanců pošty. Celkem jde o zhruba šest tisíc členů Odborového hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislého odborového sněmu České pošty. Menšinové odborové svazy požadovaly navýšení tarifní mzdy pro všechny zaměstnance o 2500 korun měsíčně.

Vedení státního podniku označuje takové požadavky za nereálné. Odborářům vytýká také to, že nevyužili všechny možnosti k jednání, a když už sáhli k radikálnímu řešení, nepředali mu ani seznamy stávkujících, ani seznamy pracovišť, aby se na výpadek pracovníků mohl připravit. Proto bude podle právníků pošty taková stávka nelegální.

Před Vánoci je přitom provoz na poště téměř dvojnásobný. Za prvních čtrnáct prosincových dní zpracovala pošta denně v průměru o 70 procent balíků více než v měsíci květnu, v přepočtu na váhu je to 1630 tun denně. Ke konci adventu však nápor balíků ještě houstne.  

"Nejde poštu vydírat. Nemůžeme ustoupit nesmyslným požadavkům. Uděláme maximum, aby balíky dorazily včas, ale dosud jsme nedostali podklady, abychom se na stávku mohli připravit," uvedl Elkán.

Pošta podle mluvčího Matyáše Vitíka navíc stále doufá, že ke stávce nedojde a číslo odbory uváděných stávkujících je značně nadhodnocené. "V současné době nemáme signály, že by se pracovníci poboček ke stávce aktivně připojili," uvedl s tím, že pokud k ní dojde, bude se pošta snažit výpadek pošťáků nahradit například jinými kmenovými zaměstnanci.

Většina pracovníků se ke stávce připojit nechtěla. Pošta se totiž s většinou odborových organizací dohodla na růstu tarifních mezd od dubna 2017 v průměru o 2,6 procenta. Pracovníci si tak měli přilepšit v průměru o 550 korun.

Česká pošta zaměstnává přes 30 000 lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Jejich průměrná mzda loni dosahovala 21 841 korun, tedy téměř o šest tisíc méně, než je celostátní průměr. Loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy