Silničáři ukázali plány na šestipruhové dálnice. Rozšiřovat se budou u Prahy i Brna

nev nev
29. 5. 2019 13:08
Ve stavbě sítě nových dálnic je Česko desítky let za původními plány. Ty stávající dálnice však už navíc svou kapacitou nestačí a je třeba je rozšířit. Právě takový plán nyní zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic. U znázorněných úseků chtějí silničáři přidat jeden pruh v každém směru, čímž by se měla kapacita zvýšit o polovinu.
Vizualizace probíhající rekonstrukce D1. Tam se však zatím rozšiřuje jen odstavný pruh.
Vizualizace probíhající rekonstrukce D1. Tam se však zatím rozšiřuje jen odstavný pruh. | Foto: ŘSD

V současnosti mohou jet řidiči ve třech pruzích v každém směru jen na několika málo úsecích v Česku. Jde hlavně o 21 kilometrovou část D1 mezi Prahou a Mirošovicemi, která supluje zatím neexistující středočeskou část budějovické D3. Pak se jedná o krátký úsek u Brna směrem na Slovensko a šestnáctikilometrovou část D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Bělotínem, kde se zvýšený provoz očekává hlavně do budoucna.

Šestipruhové úseky dálnic v Česku.
Šestipruhové úseky dálnic v Česku. | Foto: ŘSD

ŘSD v aktuálním letáku avizuje, že v procesu přípravy přestavby na šestiproudý provoz je nyní celá část D1 okolo Brna. Jako šestiproudé se také budou už od počátku budovat chybějící úseky Pražského okruhu, rozšíření už vzniká i na prvních osmi kilometrech D11.

Další plánované úseky pro zkapacitnění se pak týkají výhradně výpadovek z Prahy. Rozvadovská D5 by měla být rozšířena z Prahy až ke Královu Dvoru, chomutovská D7 pak až k Makotřasům. Na D8 se očekává silný provoz hlavně mezi Prahou a Novou Vsí, již zmíněná D11 se dočká dalšího pruhu až k Poděbradům.

Nejdelší plánované rozšíření se týká D10. Dálnice, která je v současnosti již na hranici své kapacity, dostane další pruh v každém směru na 44 kilometrech mezi Prahou a Mladou Boleslaví.

Stát plánuje nejpozději do roku 2020 zahájit nebo dokončit 145 velkých dopravních staveb za téměř 233 miliard korun. Téměř dvě třetiny investic mají jít na silnice a dálnice, další část na železnice a malý díl i na vodní cesty. Strategický plán v pondělí schválila vláda. Letos by mělo být zprovozněno 23,5 kilometru nových dálnic.

Ministerstvo však upozorňuje, že na stavby bude potřeba najít další peníze. Zatímco rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) je pro letošní rok ve výši 86,3 miliardy korun dostačující, vyhlídky do dalších dvou let už jsou horší.

Část staveb je už rozestavěná, u dalších naopak přípravu komplikuje představební příprava. Rizikem jsou podle ministerstva zejména spory o pozemcích, na kterých chce stát stavět. U většiny z nich v současnosti stát pozemky vyvlastňuje, což doprovází odvolání a podávání soudních žalob. To přípravu staveb zdržuje.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy