Praha ukázala lanovku z Podbaby do Bohnic. Navrhnou ji Britové, stanice budou tři

Praha ukázala lanovku z Podbaby do Bohnic. Navrhnou ji Britové, stanice budou tři
Vítězný návrh studia William Mattews Associates oznámila mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řeháková v úterý. Na tomto a dalších šesti snímcích projekt, na kterém spolupracovali také architekti Boele Architects a Expedition Engineering, představujeme.
"Vítězný návrh William Matthews Associates nejvíce zapadá do okolí mezi Podbabou, Trojou a Bohnicemi," prohlásil náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).
Porota na vítězné podobě lanovky ocenila celistvost i zohlednění okolních podmínek - přírodních i městských. Snímek zachycuje vizualizaci stanice Podbaba, která v blízkosti břehu Vltavy zajistí přestup mezi tramvajemi, vlaky, autobusy a právě lanovkou.
"Poté, co lanovka překoná Vltavu, cestující budou moct nastoupit a vystoupit ve stanici Troja, u které v budoucnu vznikne také nový vchod do zoologické zahrady od západu. Tím se výrazně odlehčí přetížené Trojské ulici," popsal dále Scheinherr. Zde je k nahlédnutí vizualizace stanice Troja.
Foto: William Matthews Associates, Boele Architects a Expedition Engineering
Adéla Očenášková Adéla Očenášková
3. 8. 2022 10:49
Lanovku, jež má zajistit přímé spojení mezi Prahou 6 a 8, navrhne londýnské studio William Matthews Associates. Jeho architekti uspěli v soutěži, kterou na návrh tří stanic a pěti podpěr lanové dráhy vypsal pražský dopravní podnik. "I když nás čeká ještě hodně práce, doufám, že už v roce 2026 bude možné se lanovkou svézt," uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš, v druhém by ho ale porazil Pavel, ukázal průzkum

V prvním kole prezidentské volby podle modelu aktuálního volebního modelu agentury Median dál vede Andrej Babiš, druhé kolo by ale vyhrál Petr Pavel. Na třetí místo se posunuli Marek Hilšer a Danuše Nerudová.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy