Do sporu mezi Boeingem a Bombardierem se vložila Mayová

ČTK ČTK
12. 9. 2017 18:34
Britská premiérka Theresa Mayová telefonovala americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi kvůli sporu mezi leteckými výrobci Boeing a Bombardier.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Do obchodního sporu mezi americkým výrobcem letecké techniky Boeing a jeho kanadským rivalem Bombardier se vložila britská vláda včetně premiérky Theresy Mayové. Ta kvůli obavám ze ztráty pracovních míst v Severním Irsku volala americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a zároveň se chystá do Kanady, kde se setká s premiérem Justinem Trudeauem. Informovala o tom agentura Reuters.

O zachování stovek vysoce kvalifikovaných pracovních míst, které Bombardier vytvořil v severoirské metropoli Belfastu, hovořila Mayová s Trumpem minulý týden. Mluvčí premiérky řekl, že vláda je v kontaktu i s Boeingem a snaží se jej přesvědčit, aby spor s Bombardierem vyřešil dohodou.

Boeing si stěžuje, že Bombardier prodává svá dopravní letadla v USA pod cenou. Bombardier tvrzení Boeingu odmítá.

Mayová se kvůli tomu sejde 18. září v Ottawě s Trudeauem, řekl agentuře Reuters dobře informovaný zdroj.

Bombardier je jedním z největších zaměstnavatelů v Severním Irsku, kde má továrnu a v ní asi 4500 zaměstnanců. Vláda premiérky Mayové se v parlamentu spoléhá na podporu severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která kvůli sporu na premiérku tlačí, uvedl Reuters.

Americké ministerstvo obchodu se v květnu začalo zabývat stížností Boeingu na údajný cenový dumping při prodeji letadel Bombardier na americkém trhu. Slíbilo také prověřit, zda kanadská vláda neposkytuje Bombardieru neoprávněné subvence.

Boeing obvinil Bombardier z toho, že loni prodal americké letecké společnosti Delta Air Lines výrazně pod cenou 75 dopravních letounů typu CSeries. Požádal proto vládu, aby na letadla Bombardier uvalila vyrovnávací cla. Spor obou firem souběžně projednává nezávislá americká Komise pro zahraniční obchod (FTC).

Křídla pro CSeries vyrábí továrna v Belfastu, napsal server BBC. Boeing si stěžuje i na půjčku, kterou tomuto závodu poskytla britská vláda.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy