Boeing nechtěl jen další testovací let. Dreamliner "nakreslil" nad Amerikou letadlo

ČTK ČTK
4. 8. 2017 9:46
Letoun 787 Dreamliner obletěl trasu pomocí GPS navigace a urazil delší cestu než při kterémkoliv jiném komerčním letu na světě. Dreamliner strávil ve vzduchu 17 hodin a 45 minut, což je o hodinu a 35 minut delší doba, než jakou trvá let z Nového Zélandu do Kataru. Uletěl přitom 15 699 kilometrů, zatímco trasa z Aucklandu do Dauhá je dlouhá 14 518 kilometrů.
Trasa testovacího letu stroje 787 Dreamliner.
Trasa testovacího letu stroje 787 Dreamliner. | Foto: Flightradar24

New York - Nezvyklý způsob testování nového motoru zvolila společnost Boeing, která poslala do vzduchu letoun 787 Dreamliner, aby s pomocí GPS navigace obletěl trasu ve tvaru obřího letadla.

Letoun během tohoto letu urazil delší trasu než při kterémkoliv jiném komerčním letu na světě, napsal zpravodajský server BBC.

Dreamliner strávil ve vzduchu 17 hodin a 45 minut, což je o hodinu a 35 minut delší doba, než jakou trvá let z Nového Zélandu do Kataru. Uletěl přitom 15 699 kilometrů, zatímco trasa z Aucklandu do Dauhá je dlouhá 14 518 kilometrů.

Let se celý uskutečnil ve vzdušném prostoru nad USA a Dreamliner přeletěl nad nejméně 17 americkými státy.

Někteří uživatelé Twitteru kritizují Boeing za to, že plýtvá pohonnými hmotami a ničí životní prostředí. Experti na letectví ale ujišťují, že tento dlouhý letový test je potřeba k vyzkoušení nových motorů Rolls Royce.

Využívání GPS technologie k vytváření obrázků není nijak nové, ale Boeing v něm rozhodně zašel nejdál. Například kanadský cyklista Stephen Lund je jedním z řady těch, kdo využívají cyklistickou aplikaci Strava k vytváření obrázků. Při jejich "kreslení" už najezdil tisíce kilometrů.

Video: Test Dreamlineru z dubna letošního roku

Nový Boeing 787-10 Dreamliner zvládl testovací let. | Video: Boeing
 

Právě se děje

Další zprávy