Lékařské sady pro děti jsou nebezpečné, varuje hygienik

Petr Kučera Petr Kučera
5. 5. 2014 12:55
Čínské výrobky obsahují výrazně více jedovatých látek, než povolují limity Evropské unie.
Doctor Medical Kit
Doctor Medical Kit | Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Praha – Ministerstvo zdravotnictví varuje před používáním čtyř dětských lékařských sad z Číny. Obsahují nadlimitní množství ftalátu DEHP. „Tato toxická látka se může při hře dostat kůží či ústy do těla dítěte a poškodit jeho reprodukční orgány,“ upozorňuje hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Dětský lékařský set Berry Cool
Dětský lékařský set Berry Cool | Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Prvním nebezpečným výrobkem je dětský lékařský set Berry Cool. Jako výrobce je uvedena čínská společnost Shantou Hexing Plastic Toys Industrial Co. Ltd. Dovozce se úřadům nepodařilo zjistit. Nenašly ani distributora, tím má být společnost Oala Market se sídlem v Praze. Hračku, která se zřejmě prodávala na více místech, našli kontroloři u prodejce jménem Xuan Thang Bui v Mšenské ulici v Jablonci nad Nisou. Výrobek obsahuje průměrné množství 0,90 % hm. DEHP, limit je přitom jen 0,1 %.

Stejný původ včetně údajného distributora a prodejce má také dětský lékařský set Doctor Medical Kit. Také průměrné množství ftalátu má stejné jako set Berry Cool.

Nebezpečná lékařská sada
Nebezpečná lékařská sada | Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Třetí výrobek - dívčí lékařský set Girl´s Doctor Set – údajně dováží společnost Bohemia Corporation se sídlem v Praze, také ona je však nedohledatelná. Kontroloři našli hračku u prodejce jménem Tien Lam Nguyen v českobudějovické Kanovnické ulici. Výrobek obsahuje průměrné množství 0,69 % hm. DEHP.

my doctor play-toy-set
my doctor play-toy-set | Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Čtvrtý dětský lékařský set se jmenuje My doctor play-toy-set, z Číny jej dováží společnost PTT Global se sídlem v Praze, prodejcem je mimo jiné Van Thang Ngo z Vaněčkovy ulice v Železném Brodě. Naměřené množství ftalátu 2,15 % hm. výrazně překračuje limit 0,1 %.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy