Debata Aktuálně.cz - Chudé Česko 21: Proč se neřešené problémy týkají každého z nás

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 9. 2021 16:25
Aktuálně.cz publikovalo seriál reportáží, rozhovorů a analýz zaměřených na sociální nerovnost a skrytou chudobu. Jaký pokrok udělalo Česko za poslední tři roky od doby, kdy jsme mapovali chudobu a sociální problémy poprvé? Této a dalším otázkám se bude věnovat debata, která se uskuteční ve velkém sále Kasáren Karlín v úterý 14. září 2021 v 18 hodin.
Pozvánka na debatu Chudé Česko 21
Pozvánka na debatu Chudé Česko 21 | Foto: Aktuálně.cz

Hosty debaty budou sociolog Daniel Prokop, analytik a komentátor David Klimeš a autoři reportáží projektu Chudé Česko 21 z on-line deníku Aktuálně.cz

Součástí akce bude uvedení výstavy snímků fotografa Aktuálně.cz Tomáše Vocelky, které představují hrdiny jednotlivých dílů Chudého Česka 21.

Proč Chudé Česko 21?

Chudoba a neřešené sociální problémy se týkají každého z nás. Pokud se k nim budeme obracet zády, můžou už brzy ohrozit i českou demokracii. Covidovou krizí se totiž ještě více prohloubily nerovnosti ve společnosti. A frustrovaní občané rozhodli již nejedny volby. 

On-line deník Aktuálně.cz publikoval seriál reportáží, rozhovorů a analýz zaměřených na sociální nerovnost a skrytou chudobu. Odkryl příběhy konkrétních lidí, kteří uvízli ve zdánlivě fungujícím sociálním systému a museli hledat cestu ven.

Jaký pokrok udělalo Česko za poslední tři roky od doby, kdy jsme mapovali chudobu a sociální problémy poprvé? Podařilo se novelou zákonů porazit exekuční mafii či pomoci samoživitelkám? Komu ve skutečnosti pomáhají daňové změny a jaký je lék na bytovou krizi, která zachvátila Česko? 

Těmto a dalším otázkám se bude věnovat debata Aktuálně.cz: Chudé Česko 21, která se uskuteční ve velkém sále Kasáren Karlín v úterý 14. září 2021 v 18 hodin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy