Číňané kupují Mountfield. Zakladatel Ivan Drbohlav ze společnosti odchází

Ekonomika Ekonomika, Martina Marečková
14. 12. 2016 22:10
Největší český řetězec se zahradní technikou kupuje čínská skupina Eurasia Development Group Limited. Zakladatel firmy Ivan Drbohlav o prodeji firmy uvažoval delší dobu, cítí se unaven. Pro čínskou firmu se jedná o její první obchod v Česku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Mountfield

Praha – Mountfield, největší tuzemský řetězec se zahradní technikou a nábytkem, ovládne čínská společnost. Jeho zakladatel a většinový vlastník Ivan Drbohlav se zbavuje svého podílu a odchází z vedení firmy.

"Už před rokem jsem se rozhodl, že prodám svou část akcií firmy Mountfield čínskému investorovi, firmě Eurasia Development Group Limited," potvrdil Drbohlav Hospodářským novinám. Důvodem jeho odchodu z firmy je, že po čtvrtstoletí v byznysu se v 62 letech cítí unaven.

Cenu transakce Drbohlav nesdělil. Společnost založil Drbohlav v roce 1991, dosud v ní držel podíl 71,5 procenta. Zbytek firmy vlastní zaměstnanci. Ti podle Drbohlava nejspíš nebudou mít zájem své podíly prodat, což Hospodářským novinám potvrdil i marketingový šéf Mountfieldu Aleš Hrouda.

Mountfield je prvním nákupem Eurasia Development Group Limited v tuzemsku. S vedením společnosti, sídlící v Hongkongu, se Drbohlav osobně poznal před lety v Číně, kde se pro Mountfield vyrábějí některé produkty. Na odkup firmy prý dostal několik nabídek, ale Číňané podle něj byli nejpřesvědčivější.

Mountfield v Česku provozuje síť 56 prodejen a zaměstnává 1260 lidí. Loni jí klesl zisk meziročně více než pětkrát na 15 milionů korun. Tržby naopak stouply o 16 procent na 4,5 miliardy korun. Dalších 17 prodejen má pak na Slovensku.

Na funkci předsedy představenstva a zároveň generálního ředitele společnosti Drbohlav rezignoval na začátku letošního listopadu. Jeho dřívější funkce po něm přebrala dosavadní výkonná šéfka společnosti Jana Moravová.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy