ČEZ se vzdává kapacity v plánovaném polském terminálu na LNG

ČTK ČTK
16. 11. 2023 22:32
ČEZ se vzdává kapacity v plánovaném polském terminálu na LNG

Energetická společnost ČEZ odložila plán na zajištění kapacity v novém polském terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG). Nebyla totiž spokojena s nabízenými podmínkami. S odvoláním na dva informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž řekl, že firma tyto informace zatím nebude komentovat.

Rozhodnutí firmy ČEZ by mohlo vyvolat otázky ohledně životaschopnosti projektu. Polský provozovatel plynovodů Gaz-System už dříve uvedl, že konečné rozhodnutí o plovoucí skladovací jednotce zpětného zplynování (FSRU), tedy plavidla, které přeměňuje LNG zpět na plynnou formu, bude záviset na zájmu účastníků trhu. Firma požádala o předložení závazných nabídek na budoucí kapacitu LNG do 27. října, než uzavře smlouvu s dodavatelem jednotky FSRU, která má zakotvit v Gdaňsku.

ČEZ se stejně jako řada dalších evropských společností snaží diverzifikovat dodávky zemního plynu. Do loňské invaze ruských vojsk na Ukrajinu se do České republiky dovážel výhradně ruský plyn. Loni si ČEZ zajistil do roku 2027 tři miliardy metrů krychlových roční kapacity v terminálu na LNG v nizozemském Eemshavenu. To představuje až 40 procent roční potřeby Česka.

Firma se zajímala o kapacitu v Polsku a také o nové německé projekty, které budou v budoucnu uvedeny do provozu. Podmínky nabízené firmou Gaz-System ale nepovažovala za vhodné a už se tohoto procesu neúčastní, dodaly zdroje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy