Praha - Organizace spojených národů vyhlásila pátý prosinec jako Mezinárodní den dobrovolníků v roce 1985. Tento den oslavuje dobrovolnou práci, zaměřenou na pomoc potřebným a na zlepšování prostředí a podmínek pro život v občanské společnosti. Za posledních 25 let se škála typů dobrovolnictví rozšířila.
Například, jedním z nejvýraznějších fenoménů poslední doby je firemní dobrovolnictví, jehož obliba stoupá i v České republice.
Programy firemního dobrovolnictví realizuje v Česku především Fórum dárců a platforma Byznys pro společnost. Za posledních šest let se rozsah i obsah dobrovolnických projektů výrazně rozšiřuje.
Fakta:
Rok 2011 bude Evropským rokem dobrovolníků
Platforma Byznys pro společnost, která se věnuje firemnímu dobrovolnictví v jedné ze svých pracovních skupin, připravuje při příležitosti Evropského roku dobrovolnictví 2011 řadu akcí a programů:
- české firmy se zapojily do žebříčku Evropské ceny za firemní dobrovonictví 2011, jejíž vítězové budou vyhlášeni v březnu v Londýně,
- 24. 6. 2011 se uskuteční mezinárodní den firemního dobrovolnictví Daruj a získej (Give & Gain ve spolupráci s britskou organizací Business in the Community,
- na podporu expertní podpory neziskového sektoru bude zrealizován "Měsíc odborné pomoci",
- v září 2011 proběhne dobrovolnický den v rámci programu Engage, zaměřený na networking v jednotlivých regionech,
- na oblast dobrovolnictví se zaměřuje speciální tematická expertní skupina platformy Byznys pro společnost "Standardy zapojování zaměstnaných", jejímž výstupem bude brožura pro všechny zapojené strany a společný seminář,
- budou spuštěny nové dobrovolnické programy "Hlavy pomáhají", "Akutní pomoc" a další,
- uskuteční se seminář pro zástupce firem a veřejně prospěšných organizací "Strategické dobrovolnictví".
Zatímco v roce 2005 uskutečnilo Fórum dárců ve spolupráci s českými firmami 170 dobrovolnických dní ve 30 organizacích, v roce 2010 to již bylo 4250 dobrovolnických dní ve 450 veřejně prospěšných organizacích.
Celkem se v letech 2005 - 2010 zapojilo do tohoto programu 35 firem, jejichž zaměstnanci odpracovali téměř 12 000 dobrovolnických dní ve všech regionech ČR. Tato práce v přepočtu na průměrnou mzdu přestavuje hodnotu téměř 18 milionů Kč.
Z hlediska tematického zaměření dobrovolnických dní se dlouhodobě těší největší oblibě oblast životního prostředí a ekologie (v roce 2010 se tomuto tématu věnovalo 42% dobrovolnických dní), dále pak sociální a zdravotní oblast (v roce 2010 29%) a děti a mládež (v roce 2010 - 17%).
I přes úctyhodná čísla posledních let obliba programů firemního dobrovolnictví ještě stoupá. Pro firmy představují tyto programy nízké náklady a přitom přinášejí okamžitý efekt - uvnitř firmy i navenek. Pro veřejně prospěšné organizace jsou dobrovolnické dny významným zdrojem pro zajištění provozu a realizace projektů.
V současné době se postupně proměňuje i obsah programů firemního dobrovolnictví. Firmy se snaží více spojovat programy firemního dobrovolnictví s regionální nebo oborovou působností a rovněž se snaží více vnímat aktuální potřeby veřejně prospěšného sektoru.
Nejvíce poptávanou dobrovolnou prací ze strany veřejně prospěšných organizací je odborná pomoc, která však nachází oblibu u dobrovolníků jen velice pozvolna.