Lék na vyšší porodnost podle lidovců: Větší slevy na dani a bonusy za nové "občánky"

ČTK ČTK
23. 3. 2018 17:25
Padesát tisíc za první dítě v rodině a sto tisíc za druhé. Takové příspěvky podle lidovců zvednou v Česku porodnost.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Lidovci chtějí zvýšit slevu na dani pro pracující i na vyživované děti. Zároveň chtějí zavést daňové bonusy při narození dětí, na tiskové konferenci to řekl první místopředseda strany Marian Jurečka. Zákon, který chce KDU-ČSL předložit v dubnu, by podle Jurečky měl přispět ke zvýšení porodnosti v Česku.

Lidovci navrhují, aby se daňová sleva na poplatníka zvýšila o 6 000 korun ročně. V současnosti tato sleva činí 24 840 korun ročně. Rovněž o 6 000 korun ročně by se podle lidovců měla zvýšit daňová sleva na první a druhé dítě, na třetí a další dítě by měla vzrůst o 12 000 korun ročně. V letošním roce je sleva na první dítě 15 204 korun, na druhé dítě 19 404 korun a na třetí a další dítě 24 204 korun.

Podle představ lidovců by stát měl také poskytnout pracujícím rodičům daňový bonus 50 000 korun při narození prvního dítěte a 100 000 korun při narození druhého a dalšího dítěte.

Podle Jurečky by opatření mělo přispět ke zvýšení porodnosti v Česku. "I když se v posledních letech mluví o baby boomu, tak Česká republika stále vymírá," upozornil. Dává přitom přednost podpoře prostřednictvím daňových odpočtů spíš než sociálních dávek. "Je správné motivovat lidi, i když mají vícečetnou rodinu, aby pracovali, aby dávali příklad dětem," řekl.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy