Česko má nový národní koktejl. Barmani z celého světa budou míchat Beton, porazil Moravského kohouta

Ekonomika Ekonomika
19. 5. 2017 15:08
V březnu tohoto roku vyhlásila Česká barmanská asociace anketu o český národní koktejl. Tím se stal Beton, nápoj z Becherovky a toniku, který porazil Moravského kohouta ze slivovice. Národní koktejly z celého světa doplní světovou koktejlovou knihu.
Beton
Beton | Foto: Česká barmanská asociace

Praha - Česko má nový národní koktejl - Beton. Drink z Becherovky, toniku a citronové šťávy bude Česko nyní reprezentovat mezi oficiálními národními koktejly Mezinárodní barmanské asociace IBA. Beton nakonec získal více hlasů veřejnosti než druhý finalista, Moravský kohout.

Hledání českého národního koktejlu uspořádala Česká barmanská asociace. Drinky Beton a Moravský kohout do pozic finalistů v minulých měsících nominovala odborná veřejnost.

Pro svého favorita z této dvojice pak do zapečetěných uren hlasovala více než tisícovka návštěvníků výroční konference České barmanské asociace, která se uskutečnila na konci dubna v Brně.

Spočítání hlasů a vyhlášení vítěze se uskutečnilo dnes v přímém přenosu České televize, v pořadu Dobré ráno. Beton Moravského kohouta porazil o 99 hlasů.

Česká barmanská asociace národní koktejl hledala na popud Mezinárodní barmanské asociace IBA, která v tomto roce vyhlásila záměr rozšířit řady jejích oficiálních koktejlových receptur právě o národní drinky a oslovila s tímto požadavkem všechny členské národní asociace světa.

"Tato koktejlová kniha IBA je dlouhodobou inspirací pro bary z celého světa. Spousta podniků po ní sahá při sestavování svých koktejlových menu, citují z ní odborná média," uvádí prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.

Současný seznam oficiálních 35 drinků IBA tak letos doplní dalších 65 těchto národních koktejlů, celkem tedy bude oficiální seznam nově čítat 100 světových drinků.

Beton je složený ze čtyř centilitrů karlovarského bylinného likéru Becherovka, jednoho centilitru čerstvě vymačkané citronové šťávy, dvaceti centilitrů toniku, plátku citronu a ledu.

Jeho prvotní varianta vznikla na světové výstavě Expo 1967 v kanadském Montrealu jako výraz československo-kanadského přátelství.

Za autora koktejlu tehdy pojmenovaného jako Becherbitter-tonic pamětníci označili slovenského číšníka Vlada Beloviče, který do Kanady přicestoval z Grandhotelu Starý Smokovec.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy