Poplatek za hazard a erotiku se nepovedl. Česká spořitelna šlápla vedle a couvla

Olga Skalková Olga Skalková
9. 11. 2016 7:22
Dvacet korun mají od letošního července platit klienti České spořitelny, kteří sází přes internet. V praxi se to ale neděje - banka od své snahy vychovávat lidi totiž couvla a nevybírá ho, pokud lidé platí v českých sázkových kancelářích.
Foto: Vojta Petr/Economia

Praha – Česká spořitelna přehodnotila svůj záměr, aby si lidé při platbě kartou za hazardní hry a erotiku na internetu připlatili. Za každou takovou transakci chtěla svým klientům naúčtovat 20 korun.

Nový poplatek oznámila letos v dubnu s tím, že ho začne vybírat od července. V sazebníku se ale poplatek za transakce kartou na stránkách s pornem vůbec neobjevil a nyní spořitelna online deníku Aktuálně.cz potvrdila, že ani za hazardní hry poplatek klientům neúčtuje.

Podle mluvčí banky Kristýny Havligerové měl poplatek hlavně snížit riziko klientů při využívání nezabezpečených internetových serverů, kde jsou vystaveni mnohem většímu nebezpečí podvodů.

"Takové ale v České republice nenajdete, a proto se poplatek netýká žádné z českých sázkových společností. V zahraničí je však pravděpodobnost nedostatečně zabezpečených webů loterijních společností vyšší. Proto je poplatek v sazebníku uveden a můžeme jej využít ve chvíli, kdy bychom zaznamenali vysoký výskyt takto nezabezpečených plateb," říká Havligerová.

Zavedení poplatku vzbudilo negativní reakce. Podle expertů je za hranou. "Banky tu nejsou od toho, aby vychovávaly a trestaly klienty za to, k čemu používají platební kartu," řekl tehdy Patrik Nacher, majitel portálu Bankovnípoplatky.com.

Žádná jiná česká banka takový poplatek v sazebníku nemá a ani nemluví o podobném záměru.

Zavedení této nové položky bylo součástí zdražení některých poplatků od července. Česká spořitelna například zdražila zasílání papírového výpisu poštou na 30 korun, třicetikorunový poplatek si nově začala účtovat za doručení PIN kódu k platební kartě poštou. Zdražila také výběry z bankomatů kreditní kartou a zrušila bonus ve výši jednoho procenta z ceny každého nákupu. K tak rozsáhlým změnám v sazebníku přistoupila spořitelna po dvou letech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy