Obě firmy by tak v budoucnu mohly nabízet například služby UMTS či mobilní digitální televize prostřednictvím jedné sítě. Vyplývá to z oznámení obou společností a informací ČTK. Konečná dohoda by podle generálního ředitele Vodafonu CR Grahama Mahera mohla být podepsána během několika měsíců.
"Klíčovým přínosem případné dohody obou společností by mohlo být lepší pokrytí a tím i dostupnost služeb pro zákazníky při zmenšených nárocích na počet základnových stanic a tedy i snížení negativních dopadů na životní prostředí," uvedli operátoři ve společném prohlášení.
O smlouvu se budou zajímat Český telekomunikační úřad a antimonopolní úřad. Společnosti je již o svých plánech uvědomily.
"Své záměry jsme diskutovali s příslušnými regulačními orgány, jsme připraveni i nadále příslušné regulační orgány průběžně o jednáních informovat," uvedl pro deník Aktuálně.cz Jakub Hrabovský, tiskový mluvčí Vodafone.
"Konzultovali s námi tu ideu s tím, jestli neodporuje novému regulačnímu rámci EU a podle nás neodporuje," řekl ČTÚ předseda ČTÚ Pavel Dvořák.
Patrně i proto třetí firma, Telefónica O2 Czech republic, na trhu nechystá žádné protiakce. "Nemám informace, že bychom chystali podat podnět k antimonopolnímu úřadu," potvrdil deníku Aktuálně.cz mluvčí firmy Martin Žabka.
Podle Mahera by nemělo mít sdílení infrastruktury s dalším operátorem žádný vliv na nabízené služby. "Je to jako když dvě letecké společnosti používají to samé letiště pro vzlet a přistání. Stále ale nabízí zcela rozdílné ceny a služby. Sdílená síť stejně jako letiště zajistí provoz, ale neovlivní nabídku služeb ani neznamená jejich sdílení," řekl ČTK.
T-Mobile má v tuzemsku 4,7 milionu zákazníků a Vodafone registruje zhruba 2,2 milionu aktivních mobilních čísel. Na trhu si konkurují ještě se společností O2.