Úřady odmítly zapsat Trávu jako značku cigaret

Tomáš Fránek
15. 9. 2007 0:08
Firma se brání tím, že neprodává marihuanu
Foto: Jaroslav Jiřička

Brno - Úřad průmyslového vlastnictví nechce zapsat mezi ochranné známky označení Tráva, které pro své cigarety používá společnost Taar z Veselí nad Lužnicí.

Podle úřadu by totiž zapsání takové známky mezi chráněné značky bylo v rozporu s dobrými mravy.

Zákony neporušujeme

Firma Taar a úřad se o zapsání známky Tráva pro cigarety dohadují už více než rok. Nyní úřad podle rozhodnutí, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, znovu a s definitivní platností žádost firmy zamítl.

Firma z jihu Čech, která cigarety nabízí na svých internetových stránkách a chce cigarety za značkou Tráva prodávat v síti automatů, neuspěla se svou žádostí na to, aby ochranná známka Tráva byla zapsána pro tabákové výrobky.

Podle firmy není v používání názvu Tráva pro cigarety žádný problém a neporušuje ani žádné zákony.

"Jedná se o nadsázku, spotřebitelé se s takovou formou reklamy setkávají běžně. Například  motiv listu konopí je přítomen na celé řadě výrobků a dokonce i v ochranných známkách, k jejichž registraci úřad neměl námitek," uvedli právní zástupci firmy ve svém vyjádření.

Firma navíc tvrdí, že slovo Tráva se používá bežně a je vyloučeno, aby si lidé mysleli, že se pod tímto názvem prodávají omamné látky.

Cannabis nevadí?

"Skutečnost, že prodej marihuany je v České republice zakázán, je každému známa, a proto nelze ani v nejmenším předpokládat takovou analogii v myslích spotřebitelů," uvedli zástupci firmy.

Podle společnosti Taar český úřad i evropský Úřad pro harmonizaci ve vnitřním trhu navíc bez problémů zapisují ochranné známky obsahují slovo Cannabis (latinský výraz pro konopí).

Podle databáze mají známku se slovem Cannabis zaregistrovánu jak tuzemské, tak zahraniční firmy pro různé druhy výrobků.

Podle úřadu ale u dalších ochranných známek jako je třeba Marihuana zatím řízení o zapsání probíhá a nebylo dosud ukončeno. A u dalších ochranných známek Koks nebo Happy Joint nejde o výrobky, které by mohly vyvolat  u lidí asociaci s drogou.

Úřad uvedl, že kdyby potvrdil ochrannou známku Tráva pro cigarety, dostal by se do rozporu s veřejným pořádkem.

"Označení vyvolává přinejmenším asociaci cigaret obsahujících marihuanu, která je pro použití pro tyto účely v České republice zakázanou drogou," uvedl úřad ve svém rozhodnutí.

Není tráva jako Tráva
Není tráva jako Tráva | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pro cigarety ne

Rozklad firmy odmítl na základě rozhodnutí odborné komise i šéf úřadu Karel Čada.

"Z hlediska zákona není rozhodné to, že se údajně jedná o nadsázku," uvedl Čada.

V době, kdy se na veřejnosti diskutuje o užívání drog, by totiž podle úřadu nebylo v pořádku, kdyby se ochranná známka Tráva pro cigarety zapsala.

"Podle zákona se do rejstříku nezapíše označení, které je v rozporu s veřejným pořádkem," uzavřel úřad svoje rozhodnutí.

Rozhodnutí úřadu neznamená, že firma nemůže cigarety prodávat, nemá však exkluzivitu na použití názvu Tráva.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 18 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy