Švejnar: Ekonomickou recesi jsme si způsobili sami

ČTK ČTK
30. 5. 2013 10:55
Česká ekonomika letos podle Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu klesne
Foto: Český rozhlas

Praha - Tuzemská ekonomika v letošním roce podle odhadu Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) klesne o 0,3 procenta. Příští rok by však mělo již nastat oživení a ekonomika by měla stoupnout o 1,9 procenta.

Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval šéf IDEA Jan Švejnar. "Všichni kolem nás rostou. Takže to není tak, že by na tuzemskou ekonomiku působily nějaké vnější šoky. Způsobili jsme si to sami, stejně jako při recesi na konci 90. let," uvedl Švejnar. 

Problémem je podle něj malá spotřeba způsobená obavou domácností ohledně dalšího vývoje ekonomiky nebo příliš restriktivní rozpočtová politika vlády. Ta se ale podle něj již začíná postupně měnit. "Vláda konečně začíná mít rozpočtovou politiku, která nás potáhne nahoru," dodal. 

Rizikem pro odhadovaný vývoj je podle Švejnara především vývoj a stabilita eurozóny. Ekonom Vilém Semerák pak upozornil, že významným faktorem v tomto ohledu také budou zářijové volby v Německu, jejichž vývoj může následně ovlivnit vývoj v EU. 

Nezaměstnanost v Česku by podle IDEA měla letos činit 7,3 procenta a příští rok klesnout na 7,2 procenta. Inflace by měla příští rok klesnout na 1,9 procenta z letošních dvou procent. 

Podle odhadů České národní banky letos hospodářství klesne o 0,5 procenta a příští rok poroste o 1,8 procenta. Podle ministerstva financí by měl hrubý domácí produkt letos stagnovat, příští rok stoupnout o 1,2 procenta. Stagnaci pro letošek předvídá i Evropská komise a růst o 0,3 procenta Mezinárodní měnový fond.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy