Stěhování NKÚ bude megatunel, varuje developer CPI

ČTK ČTK
8. 3. 2013 12:15
Společnost CPI Group chce kvůli výběru nového sídla NKÚ podat trestní oznámení
Současné sídlo NKÚ v pražských Holešovicích.
Současné sídlo NKÚ v pražských Holešovicích. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Developerská a investiční společnost CPI Group chce kvůli výběru nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) podat několik trestních oznámení. Generální ředitel CPI Group Zdeněk Havelka řekl, že mají podezření, že se připravuje "megatunel".

"Myslím, že se tu připravuje obrovský tunel a krádež za bílého dne. Místo, aby NKÚ využil komplikované situace pronajímatelů na trhu a zatlačil na lepší podmínky, tak chce vybrat nejméně vhodné a nejméně ekonomické řešení," prohlásil Havelka.

NKÚ totiž hodlá odejít ze současného pronájmu v budově Tokovo v pražských Holešovicích, která patří právě CPI Group, a chce koupit budovu po zkrachovalé loterijní společnosti Sazka. Koupi za více než 300 milionů korun už posvětil sněmovní kontrolní výbor, nejspíše příští týden o ní bude rozhodovat i vláda.

Ještě před tím nejspíš CPI Group podá trestní oznámení. "Kromě možného porušení zákona o zadávání veřejných zakázek máme důvodné podezření, že dochází k nehospodárnému využívaní státního majetku," tvrdí Havelka a dodává, že posudek objednaný NKÚ od ČVUT úřad záměrně zkresluje.

Členy vlády chce developer oslovit také otevřeným dopisem, který jim pošle v pondělí.

Nejvyšší kontrolní úřad nyní za 10 000 metrů čtverečních platí 45 milionů korun ročně. Tuto částku byl prý developer připraven snížit.

"Letos v únoru jsme jim poslali dopis, v němž jsme navrhli snížení až na 19,9 milionu korun ročně. Zároveň bylo možné zredukovat užívanou plochu na 8500 metrů, aniž by se snížil komfort úřadu. Pak by roční nájemné činilo zhruba 16,7 milionu korun. Při započítání provozních nákladů 14 milionů korun ročně, by za desetiletý pronájem NKÚ zaplatil zhruba 309 milionů korun," vypočítal výdaje Havelka s tím, že NKÚ na tuto nabídku nereagoval.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy