Spořitelna mění šéfa. Po deseti letech to bude Čech

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
28. 10. 2010 19:00
Dosavadní šéf Gernot Mittendorfer odchází do představenstva Erste Group

Praha - Generálním ředitelem České spořitelny bude od ledna Pavel Kysilka, dosavadní člen představenstva firmy. Ve funkci nahradí Gernota Mittendorfera, který míří do představenstva mateřské Erste Group.

Pavel Kysilka je od roku 2004 členem představenstva České spořitelny zodpovědným za platební styk, analýzy finančních trhů, bezpečnost, EU Office, IT a projektové řízení. Hrál důležitou roli při integraci České spořitelny do skupiny Erste.

Před nástupem do skupiny Erste Group v roce 1997 zastával různé funkce ve finančním sektoru včetně postu výkonného guvernéra České národní banky v době, kdy byl guvernér Josef Tošovský premiérem úřednické vlády.

V dějinách českého bankovnictví figuruje jako muž, který rozdělil československou měnu. Na přelomu let 1992 a 1993 byl pověřen přípravou a řízením měnové odluky se Slovenskem a zavedením české měny. Již na konci roku 1990 se podílel na vypracování materiálu pro vládu o možných důsledcích rozdělení státu.

Kysilka je také jedním z patnácti členů Národní ekonomické rady vlády (NERV). Mezi její hlavní témata patří stabilizace veřejných rozpočtů, důchodová reforma a způsob zadávání veřejných zakázek. .

Gernot Mittendorfer byl předsedou představenstva a generálním ředitelem České spořitelny od června 2007. V představenstvu Erste Group bude nyní zodpovídat za divizi Podnikové financování a investiční bankovnictví.

Po privatizaci rakouskou Erste Group v roce 2000 řídil Českou spořitelnu Amerčian Jack Stack. Po jmenování do dozorčí rady Erste Bank jej v červnu 2007 vystřídal právě Mittendorfer.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy